Podrobnosti recenze
3.9 3 10Film má dva alternatívne názvy: "Po Zotmení" a "Filozofi". Tými sú medzinárodní študenti filozofie na (očividne drahšej) škole v Indonézii a ich náročný profesor, ktorý sa im záver štúdia rozhodne "spestriť" imaginárnou hrou na koniec sveta. Cynický učiteľ rôzne-typovo-posadených študákov dráždi - a tak sa mu snažia prejsť cez rozum. Hra sa odohrá v troch iteráciách, v ktorých situáciu ovládne vždy iné názorové spektrum. Koho by si si vybral do protiatómového krytu, aby ste spolu mali najlepšie šance na prežitie? Zastreľme najprv nepotrebného básnika, zbavme sa gaya (ktorý sa aj tak "nemôže" rozmnožovať) a poďme na to... Kto má trpezlivosť, uvidí, že práve toto časté klišé si berie príbeh na mušku.
Ja viem, váhanie a bľabotanie medi jadrovými hríbikmi (a toľkými! :D) nepôsobí najdôveryhodnejšie. No nemal som problém prijať tu istú umeleckú licenciu - "akože" kulisu - na spôsob divadla. Toto je snímok, ktorý nenadchne ani milovníkov romantiky, ani lúštiteľov záhad, ani milovníkov sci-fi efektov, a už vôbec nie tých ktorí na appkách považujú viac než jednoslovné výmeny za "mrhanie časom" od "pisálkov". Poteší skôr tých, ktorí nenazývajú filozofiu "blábolmi", a ktorí si radi polámu hlavu nad problémami typu "tramvajové dilema". V tomto prípade sa skúma, ktorý človek je vlastne "dôležitý" a kto má "väčšiu hodnotu".
Áno, gay postavy sú vo filme naozaj okrajové, ale ich význam sa prejaví až počas pointy. A tú považujem za najdôležitejší aspekt filmu. Na prvý pohľad sa zdá "logické" že poslednými preživšími by mali byť heterosexuáli (deti), ľudia s technickým a medicínskym vzdelaním. Bez básnikov, umelcov, alebo "zbytočných" gayov prežijeme. No záverečná iterácia väšine vytrie zrak spôsobom, ktorý "sedlicky rozum" postaví chvalabohu naruby. Je v podstate pre menšinu - ale i k outsiderom vôbec - veľmi naklonený.
Asi najlepšie by sa tu dala spraviť voľná paralela s už pomerne slávnym seriálom The 100, kde tiež teenageri riešia také náročné morálne dilemy, na aké sa často nechytajú ani dospelí. Filozofia nie je len samoúčelné rozmýšľanie, ale odrazom ľudskej histórie a skúsenosti nazbieranej v rôznych extrémnych situáciách, ktorá či sa nám to páči alebo nie, ovplyvňuje každodenný život, aj normy spoločnosti, to aké rozhodnutie jej jednotlivci obvykle robia.
Filozofovanie spestrujú intepersonálne vzťahy, obzvlášť animozita medzi študákmi a profesorom. Okrem lacných efektov su vizuály na "malý" film pomerne dobré. Nemal som vôbec problém s hereckými výkonmi, ktoré nijak z príbehu nekričia a určite predčia 99% ázijských telenovel - nerušivo zapadli do mierne schematického scenára, ktorý pred všetkým ostatným chce predniesť svoju pointu. Pri všetkých slabinách a "čajovosti", kto naozaj chce, nájde tu provokujúci humanistický odkaz. Konkrétne tento som ešte v žiadnom inom filme nevidel a nepočul. Za malú šancu (bez veľkých očakávaní) stojí.