- Filmy
- Filmobanka
- El sueño de Ibiza (2002)
El sueño de Ibiza (2002)
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
Na ostrově Ibiza se po delším čase setkávají 3 nerozluční přátelé. Nacho se vrací z Indie, jeho bratr Carlos pracuje na pláži a Chica v nemocnici. Nacho přemluví zbytek party a otevřou si meditační centrum. Bohužel, Carlos i Chica mají spíše jiné plány, takže se parta časem rozdělí. Přátelství však zůstává.
Uživatelské recenze
Přesto to vůbec není film o ničem. Na šikovně vystavěné ústřední trojici můžeme sledovat vývoj různých typů vztahů, napadne nás, že jejich pevné, v dětství navázané přátelství je skvělé, chtělo by se závidět, ale současně cítíme, že vlastně nic dalšího hodnotného v životě nemají. A říkáme si, že takhle pevné vazby, které vznikly v mládí, jsou, pokud se přenesly do dospělosti, možná brzdou nalezení dalších hodnot. Střední věk se hlásí, už nic z toho, co zažijeme, nebude nové - co s tím? Něco naznačuje starousedlík z Ibizy - je to ale to pravé? Záhadný "D'Estiny" trojici opravdu rozehnal - co bude dál? Vůbec to není hloupé, jen má filmové vyprávění trochu jiné zákonitosti, než si scénárista a režisér Fioravanti myslí. Byl to ale jeho první celovečerní film, tak na něj buďme hodní.
Surreálna réžia (najmä v úvode filmu) ho nepochybne zaujímavým spôsobom ozvláštňuje, aj keď sa niektoré prvky a efekty zdajú samoúčelné a príbeh sám pôsobí veľmi nekonzistentne až rozpačito.
O veľkom vývoji postáv nemožno hovoriť, aj keď sú načrtnuté zaujímavo - spirituálne založený, nežný a trpezlivo priateľský Nacho odhalí svoje hranice v podobe prekvapivej homofóbie - z voľnomyšlienkárskeho, na nezávislosti si zakladajúceho Carlosa sa vykľuje "gay-for-pay" a Chica utečie z nudného manželstva a modernej nemocnice a šťastie nájde v lesbickom vzťahu počas pomoci v Afrike.
Vlastne nám autor nerozpráva ani tak príbeh, ako skôr predkladá úryvok zo života troch priateľov z detstva. Jednotlivé epizódy postavy pomáhajú vykresľovať, niektoré sú veľmi zaujímavé (napríklad krádež peňazí, alebo spiritualista odmietajúci "party life", africké motívy), ale to je asi tak všetko. Dramatickejšie prvky akoby chceli pridať filmu na vážnosti a hĺbke - "predsa len sa tam niečo udialo".
Drogy, house a AIDS sú vzhľadom na miesto a čas deja témy nevyhnutné (zaujímavé je rozdelenie deja na vek nevinnosti (70. roky) a "poškvrnenú súčasnosť"), ich spracovanie občas ponúka zaujímavé styčné body pre diváka, no nie je ani nijak prevratné.
Nahota, naturizmus, sexuálna neohraničenosť - sú zasa témy veľmi príťažlivé, veľmi ťažko nájsť ich solídne spracovanie - no tuto sú "zmienené" len okrajovo a akoby len spadali do celkovej nálady deja.
Presne tak pôsobí celý film - ako jedna zvláštna, pekná a zároveň trochu smutná, nálada. Život si plynie...