- Filmy
- Filmobanka
- Il signore delle formiche / The Lord of the Ants / Pán mravenců (2022)
Il signore delle formiche / The Lord of the Ants / Pán mravenců (2022)
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
Dodatečné informace o filmu
Přeloženo
Na konci 60. let proběhl v Římě soudní proces, který vyvolal senzaci. Dramatik a básník Aldo Braibanti byl odsouzen k devíti letům odnětí svobody za plagio, tj. za to, že podřídil své vůli, a to jak psychicky, tak fyzicky, jednoho ze svých studentů a přátel, který nedávno dosáhl plnoletosti. Chlapec byl na přání rodiny zavřen do psychiatrické léčebny a podroben sérii zničujících elektrošoků, aby se z tohoto „ďábelského“ vlivu „vyléčil“. O několik let později byl trestný čin plagio z italského trestního zákoníku odstraněn. Ve skutečnosti totiž sloužil k obžalobě „odlišných“ všeho druhu neodpovídajících normám. Film vychází ze skutečných událostí a vypráví příběh, v němž vedle obviněného hraje podstatnou roli také jeho rodina a přátelé, žalobci a podporovatelé, a také víceméně zmatené či lhostejné veřejné mínění. Pouze jeden novinář se pokusí o znovunalezení pravdy, a čelí proto podezření a cenzuře. (MittelCinemaFest)
Uživatelské recenze
Rozprávaním sa mi zo začiatku zdal rozvláčny a ošíval som sa, no postupne som sa dostal "do deja" a v druhej polovici ma udržal zvedavosťou prikovaného k sedačke. Tento film sa jednoducho neponáhľa, chce vysvetliť pozadie vzťahu dvoch hlavných postáv, aj tortúr akými ich (každého inak) systém neskôr prevedie. Načrtne excitovanú "revolučnú" atmosféru 60. rokov, v ktorej vzniká trenie progresívnych umelcov, bonvivánov i marxistického podhubia so silnými katolickými základmi talianskej spoločnosti a štátu. Predstaví nám celkom živú gay/lesbickú/drag subkultúru, sieť "známostí", aj párty pre pozvaných - ktorá čímsi pripomínali zlaté dvadsiate roky v Berlíne.
Scény konverznej terapie elektrošokmi, či pohľady na zničeného mladého Ettore-ho sú samozrejme ťažko stráviteľné ... no aj proces Alda Brabantiho je poriadne divadelné predstavenie, kde sa popredvádza všetka možná konzervatívna pokryteckosť, buržoázne malomeštiactvo, či násilnosť boha-vzývajúcej katolíckej rodinnej "lásky". Čo mi sympatizovanie trochu kazilo bolo vykreslenie charakteru Alda - ako panovačného až narcisistického intelektuála, arogantného k tým ktorí nedosahovali jeho "výšin" - čím si sám nevyslúžil veľa pochopenia v časoch keď pravda bola na jeho strane, no verejná mienka nie. Aj vzťah s mladým Ettorem je podaný s poriadnou naivitou i pátosom odkazujúcim sa na antiku, ktorá možno patrila do svojej doby (pred LGBT identitami, dostupnosťou informácií, či internetu), ale privádza ich "láskyplný" vzťah na hranicu uveriteľnosti.
Na druhej strane, je mi sympatické, že sa tvorcovia podujali načrtnúť psychológiu postáv bez príkras, bez toho aby vykreslili jednorozmerne kladné či záporné charaktery. No omnoho viac ma zaujali dôležité postavy mimo centra pozornosti: (asi hetero) novinár Ennio, ktorý stojí za obetným baránkom pokryteckej spoločnosti z princípu, ale aj Aldova matka, ktorej prostá úprimná láskavosť ale aj trápenie je stvárnené na jednotku - a ktorá bude pre mňa najzapamätateľnejšou postavou filmu. Za zmienku stojí i celkovo marxistický duch doby, Aldo, Ettore, Ennio, Graziella do istej miry sympatizujú s jeho ideami, no narážajú aj na machistické pokrytectvo svojich "progresívnych" súdruhov.
Niekto si možno bude obhrýzať nehty, no ako dôležitý kúsok dejinnej lekcie do mozajky queer histórie, echo svojho miesta a času, je to solídny výpravný film, ktorého trpezlivé zhliadnutie som na konci neoľutoval.