- Filmy
- Filmobanka
- P.S. Burn This Letter Please / P.S.: Po prečítaní spáliť (2020)
P.S. Burn This Letter Please / P.S.: Po prečítaní spáliť (2020)
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
"Drahý Reno," tak sa začínajú mnohé listy vo vzácnej zbierke, ktorú filmári objavili ešte len v roku 2014. Píšu ich v 50. rokoch 20. storočia "napodobňovatelia žien" ako sa drag queens tej doby sami nazývali - svojmu kamarátovi, ktorý opustil ich New Yorské kruhy. Pod pseudonymom "Reno Martin" sa skrýva Ed Limato, neskôr veľmi známy lovca talentov v hollywoodskom priemysle. Dokument mapuje históriu zvláštnej queer mikrokomunity vtedy mimo zákon, ich živý a niekedy aj dobrodružný spoločenský život.
Uživatelské recenze
Dokument je poskladaný z predčítaných listov sprevádzaných vkusnými a pestrými grafikami, z dobových záberov (ťažko povedať ktoré sú skutočné a ktoré ilustračné, ale do naratívu pasujú a kvalitne ho oživujú) a rozprávania fascinujúco zdieľnej bandy dôchodcov, ktoré spomínajú s vtipom i slzami, ale bez pátosu. Humor a životaschopnosť, ktorá vyžaruje z celého dokumentu, ho posúva o kúsok ďalej od nudnej historickej lekcie. Už len fakt že sa tak vzácny listový a filmový materiál - z "doby temna" keď zdanlivo nič queer neexistovalo - našiel a takisto že sa podarilo kontaktovať pol tucta preživších drag queens (aj keď samé dávajú prednosť termínu "female impersonator" či "femme mimick") a že sú ochotní tak bezprostredne popisovať atmosféru tých čias - je fascinujúca.
Rozprávanie je pretkané zaujímavými situáciami - komentami na adresu polície a mafie, vtipnými historkami z rôznych lúpeží zdobiva, prekvapujúcimi opismi veľkolepých bálov naplnených na prasknutie, pohnutými osobnými osudmi, výstrednými charaktermi, samozrejme i drámou AIDS v 80. rokoch - no občas tu chýba nejaký výraznejší dramatický oblúk. Raz či dvakrát som mal už trochu repetitívny pocit. No stále, výrazné (aj keď niekedy jednoduché a monotematické) osobnosti si vedia diváka opakovane podmaniť, šarmom, humorom, ľudskosťou.
Občas je mi ľúto, že podobný "glamour" chýba aj dnešnému aktivizmu či queer kultúrnemu životu. Je zaujímavé počuť aj úprimné priznania, že toto všetko drahé divy nerobili "pre budúce generácie", ale pre seba, lebo nevedeli a nechceli žiť bez toho, jednoducho si vydobili taký životný priestor, aký sa v danej situácii dal. A výsledok je vskutku impresívny.