- Literatura
- Knihovna
- Neviditeľná menšina (kolektív autorov)
Neviditeľná menšina (kolektív autorov)
Anotace
Text je dílem pětice slovenských autorů a částečně navazuje na jejich dřívější časopisecké články známé například z periodika Československá psychologie. Jedná se o čtivě psané dílo zabývající se základními tématy spojenými se životem gay, lesbické a bisexuální komunity. Hlavním cílem autorů je přiblížit tuto problematiku širší veřejnosti při zachování vysoké kvality sdělovaných informací. Text má mimo jiné za úkol nahradit mezeru v učebních osnovách slovenských škol a dát podklady pro informování mladých lidí o otázkách sexuální orientace.
Na počátku knihy má čtenář možnost seznámit se se základními pojmy souvisejícími se sexuální orientací a se stručnou historii zkoumání i přístupů společnosti k této oblasti. Následující kapitoly jsou věnovány homofobii, heterosexismu a také celkovému vývoji kulturních postojů a přesvědčení o sexuální orientaci a genderových rolích. Tato témata jsou pro tuto knihu určující a v nejrůznějších rovinách procházejí celým dílem, zejména pak kapitolami o internalizované homofobii, sexuálních minoritách v kontextu práva a problémech gay, lesbické a bisexuální mládeže.
Kniha není však zaměřená pouze na kritizování společenských nešvarů ve vztahu k sexuálním minoritám, ale podává také informace, které mohou být návodem pro lidi teprve hledající pozitivní vztah ke své odlišné sexuální orientaci. Samostatné texty jsou věnované procesu coming outu a vývoji světového gay, lesbického a bisexuálního hnutí. Tři kapitoly se pak věnují dosud tabuizované tématice gay a lesbických rodin. Bohužel právě tyto pasáže považuji za určitou slabinu knihy, neboť přes snahu jejich autorky není výběr a prezentace informací na úrovni odpovídající současnému stavu poznání v této oblasti. Ačkoliv přímo v názvu jedné z těchto kapitol se mluví o rozmanitosti gay a lesbických rodin, v textu není tato rozmanitost adekvátně prezentována a jen velmi málo informací je věnována praktickým aspektům života těchto rodin.
V závěru knihy jsou pak texty věnované praktickým radám a návodům pro práci v prevenci homofobie a heterosexismu. Jedná se o stylizované odpovědi na nejčastěji pokládané otázky, návody pro práci se skupinami, seznam významných gay a lesbických osobností, přehled kontaktů na slovenské gay a lesbické organizace a odkazů na zahraniční informační zdroje.
Přes některé drobné nedostatky je "Neviditelná menšina" kvalitně napsanou publikací, jakou v České republice zatím postrádáme. Pro širší veřejnost, ať z řad gay, lesbické a bisexuální komunity či lidí, kteří s ní přicházejí do styku, se jedná o praktický a dobře napsaný text, který inspiruje k přemýšlení a dává podněty pro získávání dalších informací. Lidem, kteří soustavně sledují zahraniční literaturu věnovanou této tématice, pravděpodobně nepřinese nic zásadně nového. I pro ně však může být pobídkou k přemýšlení nad tím, jak je možné, že slovenští autoři dokázali napsat a vydat takovou publikaci, zatímco v České republice zatím srovnatelný text neexistuje.
(from review by Olga Pechova, 2005)