- Literatura
- Knihovna
- Sparsholtova aféra (Alan Hollinghurst)
Sparsholtova aféra (Alan Hollinghurst)
Anotace
Alan Hollinghurst si se svými prózami dává na čas. Románovou novinku známého anglického spisovatele, básníka a překladatele dělí od té předchozí šest let. Je tu nicméně „starý dobrý“ Hollinghurst, jak ho známe z dřívějška; autor se drží svého tématu i formy. Klasická struktura pěti obsáhlých částí zachycuje vždy jednu konkrétní situaci nebo události, které se odehrávají v mnohaletém časovém odstupu a sledují osudy postav během několika desetiletí. První kapitola a východisko děje se odehrává na Oxfordu v době letecké bitvy o Británii. Děj se točí kolem příchodu nového sedmnáctiletého studenta Davida Sparsholta, oslnivého krasavce. Jeho spolužák Evert Dax, nesmělý syn slavného spisovatele, se do něj beznadějně zamiluje. Po čase slaví úspěch, i když, jak se nakonec ukáže, z Davidovy strany šlo o protislužbu za finanční půjčku, která ho má vytáhnout z jeho problémů. Román dále sleduje Davidovy osudy i cesty jeho syna Jonathana, které se v prostředí britské kulturní a mediální smetánky neustále protínají s životní dráhou Everta Daxe. Alan Hollinghurst se jako mistrný vypravěč opět vyrovnává se zkušenostmi gayů v proměnách doby a společenských poměrů. Elegantně rafinovaný, přesný a výstižný styl je tentokrát okořeněn britským humorem.
Uživatelské recenze
Proměny společenského vnímání homosexuality ve Velké Británii Hollinghurst v Cizím dítěti zobrazuje nazírané spíš vnějším pohledem. Ve Sparsholtově aféře sleduje tytéž změny tak, jak je vnímají samy jednotlivé postavy jako měnící se meze svého jednání. Hlavní dějová linka je spíš potlačena, vidíme určující okamžiky a situace v někdy spojitém, převážně ale nespojitém sledu. Hollinghurstovi to umožňuje rozebírat detailně psychologii klíčových postav a vývoj jejich myšlení a jednání s přibývajícím věkem a zkušenostmi. Střídající se osoby v jejich okolí pak vytvářejí panoptikum typických postav G/L scény.
Knihu Hollinghurst (nar. 1954) napsal na vrcholu lidské a tvůrčí zralosti. Záplava myšlenek, postřehů, pocitů, výstižných charakteristik a příměrů upoutá u jeho nové práce asi nejvíc. Čtenáři, kteří se na tento tok dokáží napojit, si budou knihu užívat velmi, nabízí prvotřídní čtenářský požitek. Čtenáři, kteří by dali přednost výraznějšímu příběhu a nápaditým zápletkám, budou možná i poněkud zklamáni. Dynamiku děje, s jakou jsme Hollinghursta poprvé poznali v Linii krásy, ve Sparsholtově aféře nenajdeme. Čtenářské recenze v Databázi knih **) ukazují rozpaky i u některých čtenářů, kteří jsou autorovi nakloněni. Odbornou kritikou je ale kniha přijímána velmi příznivě. "Sparsholtova aféra je ... doposud nejdokonalejší malbou, kterou Alan Hollinghurst ... vytvořil. ... zvučí jako hrom na klenbě nebeské.", píše v brilantním doslovu Petr Fischer.
Fischer také ukazuje, do jak jiné, gayům daleko méně nakloněné atmosféry dnes u nás kniha přichází v porovnání s časy zdejšího uvedení Linie krásy (2006). Řadu příčin uvádí trefně, jednu však pomíjí. Připustí-li gayové, že si jejich záležitosti do své agendy přisvojí některé politické síly, vymkne se jim v nemalém rozsahu kontrola nad tím, jak jsou tyto záležitosti veřejnosti prezentovány a veřejností vnímány. Zejména ovšem: s přitulením se ke konkrétním partajím ***) gayové zároveň získávají i soustředěnou nevraživost všech jejich konkurentů, odpůrců a nepřátel. I nechuť mnoha ostatních. Což není terno. Niterné věci člověka jsou politicky bezrozměrné, sexuální orientace neurčuje orientaci politickou žádným způsobem a žádným směrem. Hollinghurstovu zralost ukazuje i to, že ve Sparsholtově aféře poprvé nedává najevo své politické averze v prvním plánu, takřka agitačně, jak činil dříve.
*) https://www.gaytitulky.info/index.php/oblibene-knihy/cizi-dite
**) https://www.databazeknih.cz/knihy/sparsholtova-afera-418104
***) https://youtu.be/p9m4NAxx0WI