- Literatura
- Knihovna
- Pohlavní štvanci. Od Johanky z Arku až po současnost (Leslie Feinberg)
Pohlavní štvanci. Od Johanky z Arku až po současnost (Leslie Feinberg)
Anotace
S transsexualitou stejně jako s homosexualitou se lidstvo setkávalo od nepaměti a u mnoha kultur byli transsexuální jedinci velice ceněni a často zastávali významné společenské postavení. Různé sexuální varianty a orientace byly považovány na něco přirozeného. Autor soudí, že nepřátelství vůči homosexuálům, transsexuálům i ženám se projevilo až tehdy, když došlo k rozdělení patriarchální společnosti na třídy. Cituje slova genetičky A. Faustové-Sterlingové: "Moderní anglosaské právní systémy požadují kategorizaci buď mužskou nebo ženskou kvůli otázkám dědictví, zákonného nástupnictví, dědictví titulů a předurčenosti k různým profesím. Západní kultura je hluboce přesvědčena, že existují jen dvě pohlaví. Z biologického hlediska existuje ale mnoho stupňů mezi mužem a ženou."
Středověk pak zaznamenal velké pronásledování těch, kteří se odlišovali. Na násilí vůči sexuálním minoritám se podíleli i křesťané. "Církev sice vedla spory s feudály i monarchy, ale přesto dobře věděla, na čí straně barikády je její místo. Translidé, lesbičky, gayové, muslimové, Židé - každému, kdo vybočoval, hrozila likvidace. Pronásledováni byli i vědci, kteří ohrožovali církevní dogmata."
Poslední kapitoly knihy se zabývají současným transsexuálním hnutím a jeho různými aktivitami. Nechybí ani portrétní galerie, Mezinárodní zákon o právech pohlaví a článek Jak se žije translidem v ČR.
L. Feinberg ve svém díle ukazuje propojenost feministických snah s gay a transsexuálním hnutím. "Ženské hnutí a transliberalizace mně ukázaly dva důležité cíle. Jedním z nich je boj proti diskriminačním a ponižujícím stereotypům spojeným s tím, jak společnost chápe mužskost a ženskost. Druhým je obrana svobody pohlaví - svoboda jednotlivce vyjadřovat své já způsobem, který si svobodně zvolí."
A co dodat na závěr? "Mám právo žít otevřeně a s hrdostí. Pokud jsou nám tato práva upírána, stáváme se obětmi útlaku. Jestliže jsou ale tato práva upírána nám, jsou upírána všem - všem je upírána možnost pochopit bohatou pestrost pohlaví a sexu i pohlavního vyjádření a životní zkušenosti, která je nedílnou součástí lidské společnosti."