- Filmy
- Filmobanka
- Sala samobójców / Místnost sebevrahů (2011)
Sala samobójców / Místnost sebevrahů (2011)
-
Popis souboruVelikostTypStažení
-
mistnost_sebevrahu_cz_tit.srt
Titulky k filmu Sala samobójców, Čeština, 698 MB72 KBsrt254
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
Hrdinou snímku je atraktivní osmnáctiletý Dominik, kterého za několik měsíců čeká maturita na prestižním soukromém gymnáziu a následně určitě i další skvělá budoucnost. Má úspěšné a hlavně bohaté rodiče, je oblíbený u svých vrstevníků, netrpí ani nezájmem krásných spolužaček. Jednoho dne se ale ve škole natolik znemožní, že se už nechce vrátit. Zamkne se v pokoji a propadne se do internetového světa, kde narazí na diskusní fórum lidí koketujících se sebevraždou. Je jím pohlcován více a více a nezadržitelně se vzdaluje živému světu kolem sebe. Tvůrci hledají odpovědi na otázky, co člověka vede k této závislosti a jednu z odpovědí nacházejí ve vykreslení nefunkčních vztahů v rodině. Ačkoli Dominikovi rodiče jsou svému synovi schopni nabídnout nadstandardní hmotné zázemí, v jejich vztazích zcela chybí osobní kontakt a emoce. Právě oni syna sami uzavírají do výjimečného a sterilního světa, kde se vůbec nesetkává s realitou (např. do školy ho zásadně vozí osobní řidič a když je jednoho dne nucen vrátit se domů sám autobusem, téměř netuší, jak se chovat). Synovo odloučení je pro ně silným impulsem ke snaze pochopit jeho vnitřní svět, což tvůrci ovšem zcela bravurně vykreslili v až groteskně pojatých scénách, v nichž se rodiče snaží synovi pomoct, ale vůbec to neumí. V polské kinematografii se poprvé objevil ambicióznější film, v němž je virtuální svět pojímát stejně vážně, jako skutečná hra herců. Více než rok vznikala animovaná část (tvůrci The Bug, Adam Torczyński a Olga Szablewicz-Pisuková) - tedy jakýsi druhý život hrdiny. Svět internetu se tvůrcům svým způsobem nezdál příliš fotogenický, a tak nejprve uvažovali o jeho ztvárnění v podobě osobité varianty počítačové hry, v níž by postavy měly svého trojrozměrného avatara. Nakonec ale padla volba na počítačovou 3D animaci ve stylu japonské anime. Snímek rozdělil polské diváky na dvě skupiny: jedna ho přijímá s nadšením a je uchvácena jeho dynamickým stylem, dobře budovanou dramatičností i autenticitou hereckých výkonů (zejména talentovaný Jakub Gierszał jako rozpolcený a tápající Dominik), druhá skupina film odsuzuje za určitou schematičnost ve vyprávění příběhu. V každém případě samotné vyústění filmu, které se případné schematičnosti snaží vymknout, diváka určitě překvapí. (Letní filmová škola)
Uživatelské recenze
Režisér a scénárista Jan Komasa si vybral dobré a silné téma, které je sdělné samo o sobě a nepotřebuje podpořit silnými prostředky. Jenže právě takové Komasa použil: neštěstím Saly samobójców je, že všechno je tu přeexponované a všeho je tu moc - pro vnější efekt, pro dojem, pro líbivost, pro snadné a rychlé dosažení povrchní pochvaly. Včetně podbízivého vsazení příběhu do bohaté rodiny - i pisatelé české anonce k filmu se v tom nadšeně rochní - ke konejšení většinového diváka: "To nám by se stát nemohlo, že by náš Lojza byl buzerant a řiťopich, viď, mámo? Hlavně, že voni kamaráděj s ministrem a vozej se ve fárech!"
Hlavní téma se v té záplavě vnějškovostí tratí a pro řadu diváků je jí i překryto, jak ukazují úryvky z diváckých diskusí *), takže nakonec musíme ocenit aspoň jednu mile prostou divačku: "jak to jen okomentovat.....je to fakt sila...teda pro me. bulela jsem jak mimino...však se sami podívejte...zvlášť, když se do té role vžijete, nebo když jste v podobné situaci....to je fakt hrozný... :,,,,, (((.....na tenhle film nikdy nezapomenu. a to jsem se na něj dívala přes mobil...."
Deformované je zobrazení Dominika jako gaye. Má ejakulaci, když je při tréninku zápasu v těsném kontaktu se spolužákem, a tohle nedobrovolné veřejné odhalení homosexuality je spouštěčem všech neštěstí. Přesto jím Sylwia manipuluje hladce, jako s HT klukem, pomocí těch nejprofláklejších triků, jaké mají hysterky připraveny na hátéčka, včetně nasazení sexepílu. Že by ale třeba sledoval HM porno, měl HM erotické představy nebo kontakty, není ani naznačeno. Fóra o sebepoškozování a sebevraždách, to klidně, ale, božínku, jen ne něco gayského: gay se pro opepření efektního příběhu náramně hodí, avšak zobrazit ho opravdu jako gaye, to by každý nespolkl, zvlášť v Polsku ne. Komaso, ty pokrytče!
Opět ta megatouha po úspěchu dosaženém vnějškovostmi: vymazlené efektní počítačové animace, ale odfláknutá nekonzistentní charakteristika postav, dokonce té hlavní. Skoro, jako by tápající mládež a ostrakizovaní gayové už zase někomu dobře posloužili, sami ale ostrouhali. Polský divák pod trailerem na YouTube: "aż się łezka w oku zbiera na myśl, że to polska produkcja ... BRAWO !! oby tak dalej to będziemy najlepsi w Europie :D" Že by právě o toto Komasovi šlo?
*)
• "Anti-emo pamflet přetažený do tradicionalistického (polského) hávu vyhrocené moralitky ... podvratně využívá prostředky a estetiku emo subkultury pro vyprávění, které emo démonizuje jako zpovykané, sexuálně nejisté spratky."
• "... se snímek točí kolem dvou věcí, které se mi dost hnusí. Tedy kolem nejdebilnějšího životního stylu EMO a kolem jedné z nejtrapnějších sexuálních orientací - gayství. Dokonce došlo i na jakousi dehonestaci juda, na které se budu nyní dívat jako na teploušský sport, kde se dva páni mohou ohmatávat až k vyvrcholení."
• "Čím víc Chopina a Schuberta, tím víc art. Čím víc bohatství, tím horší nálada."
• "Animácia je prenádherná, nadmorský let postavičky hlavného hrdinu vo mne vyvolal intenzívne pocity voľnosti, cítil som sa tak zvláštne, tak nezávislo."
Rozhodně se však vloudilo pár chyb, například bých více času věnovala rodičům jenž se sice ve filmu objevují velmi často, ale nikdy ne tak. abychom si je mohly jako postavy více prohlédnout. Také zamrzelo ztvárnění Emo komunity, které se také mohlo zrochu oprostit od nějakého toho stereotypu.
Film ale rozhodně stojí za to.