- Filmy
- Filmobanka
- Deep Water (2016)
Deep Water (2016)
Základní informace o filmu
Vyšetřování starších vražd homosexuálů.
Uživatelské recenze
Televízne prerozprávanie odohrávajúce sa na predmestí Bondi vyniká najmä celkovou ponurým odkazom: nezáujem polície tieto udalosti riešiť alebo nejako spájať, odkazy na časy keď bola večernou zábavkou rôznych miestnych mladých "ísť zmlátiť/zabiť nejakého buzeranta", to ako títo (ne)dospeli a (ne)vzdialili sa od svojich xenofóbnych postojov, ako sa niektorí ironicky stali patrónmi gay klubov - a podobne. V tomto je príbeh naozaj trpko akútny.
Ústrednou postavou je mladá vyšetrovateľka Tori zo surferskej rodiny, ktorej brat sa kedysi utopil za záhadných okolností, zanechajúc ju, otca ktorý nikdy neprijal jeho sexualitu, aj ex-partnera ktorý sa stal rodinným priateľom. Tori sa tiež snaží uplatniť na prevažne mužskom policajnom oddelení, postupne naráža na ľahostajnosť, zatajovanie a zvláštne stopky od nadriadených/kolegov ... a rodí sa v nej rozčarovanie nad "klubom chlapcov" ktorí držia spolu bez ohľadu na rank či stranu, ktorí majú svoje nepísané iritujúce pravidlá.
Nie som fanúšikom žánrov ako krimi, triller či detektívka, obzvlášť nie seriálových. Napriek tomu to ušlo. Áno, celkovo vizuálom to pôsobí ako 4 diely vytrhnuté z nejakého krimi-seriálu: oddelenie, miesta činu, obývačky, bary, "drsná mužná strohosť". Našťastie je príbeh rozmiestnený po celom meste a tak nie je až príliš jednotvárny. 4 diely boli na seriál tohto typu tak akurát. Herecké výkony sú na svoj žáner pomerne solídne, nikto tam príliš nekričí mimo roly, Tori je celkom citlivá a empatická protiváha k všetkému tomu testosterónu.
Zaujalo ma najmä reálne pozadie príbehu - ten celospoločenský tichý súhlas s takou brutalitou, ešte relatívne nedávno - a spôsob akým potrétuje a komentuje mužský (hetero) svet z pohľadu ženy ... a tak trochu aj gay obetí. Sú tam naoko síce vrahovia, komplici, svedkovia a tí "dobrí" čo ich majú stíhať, ale hranice medzi nimi sú nepríjemne rozmazané. To čo by mali byť obvyklé "strany" konfliktu stranami až tak nie sú. Nakoniec je to skôr menšina (teplí, ženy, slabší) verzus väčšina, teda v istom pohľade prepletený/jednoliaty "chlapčenský klub", ktorý má vlastné zákony príslušnosti, solidarity, zapierania, zľahčovania, zdôvodnení.