- Filmy
- Filmobanka
- Deutschland 83 (2015)
Deutschland 83 (2015)
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
Dodatečné informace o filmu
Přeloženo
Špionážní drama v podobě osmidílné minisérie odehrávající se v roce 1983 v rozděleném Německu. Rozhodnutí USA rozmístit v západní Evropě jaderné rakety středního doletu Pershing II vyvolalo ve vedení Sovětského svazu ochromeném nedávnou smrtí vůdců politbyra Brežněva a Černěnka paniku. Nejistota panuje také v centrále východoněmecké špionážní služby, která se rozhodne vyslat agenta do nejvyššího velení západoněmecké armády. Tímto vyzvědačem se má stát nic netušící pohraničník Martin Rauch, který je přinucen ze dne na den opustit svůj domov, rodinu i lásku a stát se špionem, maskovaným jako nový pobočník generála Edela, styčného důstojníka Bundeswehru u NATO. Brzy zjišťuje, že jeho úkol nebude jednoduchý a že život na západě není ani negativním obrazem světlých socialistických zítřků, jak mu tvrdila východní propaganda, ani bezstarostným rájem konzumu a lhostejné svobody, jak se mu zpočátku zdálo. (ČSFD)
Série pokračuje v Deutschland 86 z r. 2018.
Uživatelské recenze
Cílovou skupinou jsou mladí ve věku kolem pětadvaceti a méně, a ambicí není přinést nová fakta, souvislosti nebo interpretace, ale takto mladému publiku dobu co nejautentičtěji popsat, umožnit mu zažít ji skrze osudy hlavní postavy, která mu bude blízká a srozumitelná. Přesně toto se autorům povedlo dokonale: dnešní mladý divák vidí tehdejší svět očima svého tehdejšího vrstevníka. Hlavní postava by tak, jak je popsána a usazena do děje, ve skutečnosti nikdy nemohla existovat a působit, potud jde o fikci, otevřeně řečeno, o fikci na úrovni kovbojky. Současně je ale vystavěna, obsazena a zahrána tak, že působí lidsky přesvědčivě, lze s ní sympatizovat, ztotožnit se s ní. Po tomto zdánlivě ne zcela seriózním mostě jsou k divákovi stravitelně dopravena kvanta podstatných informací. Je nemožné si představit, že by něco takového mohlo vzniknout u nás.
Výhrady tvůrců k reaganovské politice jsou patrné a jsou asi reálným obrazem pocitů části tehdejších Wessis. Chybí aspoň malé připomenutí, že bez této politiky by těžko došlo ke znovusjednocení Německa a k návratu zemí tehdejšího sovětského bloku do Evropy. Němečtí filmaři zde dospěli skoro až ke tradiční české trpitelské póze tézí, že vlastně obojí, západní i východní Němci byli vlečeni svými silnějšími spojenci. I Honecker vychází v příběhu jako téměř kladná postava. Po - pro příklad - nelítostně sebekritickém filmu Životy těch druhých, který ilustruje, že nejvíce zla v éře komunismu Němci spáchali sami na sobě (pro nás přeneseně Češi sami na sobě), jde o zřetelný krok zpátky.
Filmařsky jde o průměr, intenzivní snaha o vyšperkování prostředí dobovými reáliemi a o vložení maxima dobových televizních dokumentů mají přednost před jakýmikoli zvláštními efekty. Herci jsou přesvědčiví, nemají ale moc co hrát, protože postavy jsou plně podřízeny své dané "historické úloze". A místy je znát, že financí na výrobu moc nebylo. Divák gay bude nejspíš mrzutý, že záběrů, které by potěšily jeho oko, jsou v těch více než pěti hodinách jen asi tři vteřiny.
Gay téma je vedlejší linií, ilustruje, že (a jak) i sexuální orientace sloužila jako nástroj manipulace. Ve spojitosti s AIDS nabývá na významu jako součást závěrečného připomenutí, že do individuálních osudů nezasahují jen mocenské hry.