Podrobnosti recenze
6.8 3 10Cítíme, že tvůrce prožíval či procítil tyhle všechny situace s ohromnou intenzitou, také ale se zjevným přesvědčením, že byly příznačné jen pro tehdejší jihoafrickou realitu. Tendence je patrná hned v úvodních titulcích, kde po zmínce o intervenci z Angoly následuje tvrzení, že mládež JAR byla nucena bránit režim apartheidu. Jenže to opravdu nebyl apartheid, kvůli čemu tlačili Sověti Angolce do JAR (s těmi akcemi je, BTW, spjat i únos československých občanů *), v angolském dění se intenzivně angažoval i castrovský režim Kuby **)).
Služba v československé armádě byla ve stejné době mírnější, pokud se z ní ovšem gay nevyvlékl, na růžích ustláno neměl, a nejeden vojáček našel v sebevraždě východisko z pekelných situací i u nás ***). Kdyby tvůrci Moffie absolvovali vojenskou službu zde (a leckde jinde), mohl vzniknout film v mnohém podobný. Dobrým srovnáním je ruský film z časů perestrojky Sto dney do prikaza, i ten se ve zdejší databázi nachází ****).
Film je spíše studií sledu situací, významnější dějovou linii postrádá. Herci působí věrohodně, nemají ovšem moc co hrát. Dialogy jsou vedeny v afrikánštině a angličtině (ne právě oxfordské), afrikánštinu (spoře) doprovázejí anglické titulky. Dvoujazyčnost na anglo-holandském základě bude asi důvodem, proč české titulky autora spíš nenajdou. Což je škoda, protože film zobrazuje něco, co už snad, doufejme, nezažijeme, alespoň ne v této podobě, a co zdaleka nebylo bez souvislostí s tehdejším děním u nás i ve světě.
*) https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Anos_%C4%8Deskoslovensk%C3%BDch_ob%C4%8Dan%C5%AF_v_Angole
**) https://cs.wikipedia.org/wiki/Angola
***) https://domaci.ihned.cz/c1-66350920-v-ceskoslovenske-lidove-armade-umiralo-200-vojaku-rocne-od-roku-1964-se-z-vojny-nevratily-skoro-ctyri-tisice-lidi
https://www.ctidoma.cz/historie/drsna-sikana-byla-v-lidove-armade-na-dennim-poradku-mnohe-praktiky-byly-hodne-za-hranou
****) https://www.gaytitulky.info/index.php/oblibene-filmy/sto-dney-do-prikaza