- Filmy
- Filmobanka
- [H3O]mens (2015)
[H3O]mens (2015)
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
Svojský prieskum toho čo to znamená byť mužom, od mužov mužom, ktorí tancujú pre ďalších mužov - je východzou premisou predstavenia "[H3O]mužský", tanečnej šou ktorá miesi divadlo s performanciou a hudbou. Obnažovanie rôznych konceptualizácii mužnosti (približnej, neladiacej, hľadajúcej kontrasty či styčné body so ženskosťou a zženštilosťou) je charakteristicky predvedené v úplne nahote.
Uživatelské recenze
Paralela doslovnej nahoty a metaforického obnaženia individuálnych aj kolektívnych definícií mužnosti - je prvoplánovo zrejmá. Pravdepodobne bude - spolu s veľmi príjemnou (miestami až nadbytočnou a trochu popisnou) hudbou - tým úvodným impulzom prečo si toto predstavenie súčasného tance (či všeobecne "performanciu") pozrieť. Predstavenie je na svoj žáner relatívne zrozumiteľné a odľahčené humorom (niekedy až povážlivo ľudovým).
Sledujeme (s iróniou) chlapov dôležito dumajúcich pri pive a cíge v bare, eroticky sa sprchujúcich, cvičiacich v posilke a pumpujúcich telo, zápasiacich, doťahujúcich sa, rozoberáme tému vlastného telesného obrazu (výsmech, sebavedomie, ponižovanie), možnosti a neprístojnosti rôznych typov dotyku a kontaktu medzi chlapmi, či aj to prečo mužskú nahotu/krásu/erotiku v komerčnom svete musíme prezentovať ako "smiešnu, veselú, zábavnú" - len tak je akosi prekúsnuteľná. Mužné pózy, správna chôdza, napínanie svalov, pod tým zraniteľnosť, skrývaná prirodzenosť a vo výsledku absurdnosť toho všetkého čo robíme aby sme pôsobili dosť mužne, aby nás (predovšetkým ostatní muži) akceptovali ako mužných.
Ako je v súčasnom tanci zvykom - dotykov, telesných interakcií, experimentov, ktoré medzi "heterákmi" len tak nevidíme - je tu požehnane - no všetko je to vec interpretácie. Niekdy aj bežné mužské činnosti, hry, či súboje pôsobia "inak" ak sú obnažené na kožu. Tu a tam odkaz na zženštilosť, aj keď skôr v takej mainstreamovej "veselej" podobe odkazujúcej na Hollywood prvej polovice 20. storočia. Na druhej strane, bohužiaľ chápanie a hranie mužnosti medzi "bežnými ľuďmi" je stále často zarážajúco tradičné, postavené na klišé, ak nie prehistorické - takže mi tieto odkazy až tak nevadili, predstavenie ich svojim spôsobom pranieruje.
Pošťuchnutí na gay publikum je v tomto tvorivom počine dostatok, no verím že aj samotná téma - rozpitvávanie mužnosti a celospoločenského divadla "hrania chlapa" "správania sa ako chlap" (napríklad klišé na spôsob: chlap je silný, nepopisujeme ho ako "pekného") - je práve našej komunite blízka.