- Filmy
- Filmobanka
- Heartstopper / Srdcerváči (2022)
Heartstopper / Srdcerváči (2022)
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
Přeloženo
Charlie a Nick řeší to samé co většina puberťáků. Jsou každý z jiného těsta, ale i tak se spřátelí a brzo zjistí, že k sobě možná cítí něco víc. (Netflix)
Zfilmováno podle komiksové předlohy.
Uživatelské recenze
2.séria mi to splnila a posunula vzťahy, priateľstvá na inú úroveň. Mrkla som si ešte raz 1.sériu, aby som nebola mimo dejovej linky a poviem vám, že toto dáte na jeden záťah. Som veru zvedavá aj na sériu 3. Rodina (prijatie-neprijatie?), priateľstvá (vydržia-rozpadnú sa?), vzťahy, prechody z priateľstiev do partnerstiev bude to lepšie či horšie? S hercami sa ľahko zžijete a neprezradím to všetko nájdete v týchto častiach. Myslím, že sa im to podarilo dobre znázorniť.
Poviem to najprv jednoducho - v čase pokrokových, postmoderne inteligentných, smutne-veselých a roztomilo surreálnych seriálov ako Sex Education (zhodou okolností tiež Netlfix), s drsne čiernym humorom i bolestivo vážnymi tónmi, nevidím fakt jediný dôvod prečo niečo ako Heartstopper vôbec vzniklo, ako sa to zaplatilo a prečo by to malo pokračovať.
Existujú filmy ktoré sú umeleckými počinmi tým že prinášajú inovatívne filmárske postupy či neotrepané dialógy triezvo civilných postáv - a existujú filmy ktoré sú komerčnými spotrebnými produktami poskladanými z dôverne známych klišé. Aj tie môžu fungovať aspoň v kategórii vykalkulovaných reakcií. Heartstopper je však ešte o kategóriu nižšie - je úplne mdlý. Tu ani nemožno hovoriť o klišé a frázach, dialógy sú často nijaké a o ničom, dej vyvarený nasilu z ničoho.
Filmov i seriálov zo stredných škôl - o šikane, tlaku rovesníkov, partii outcasts ktorá drží spolu, sarkastických profesorch, prvej láske, konfliktoch atlétov a šprtov, či kamarátskych škriepok - sme videli viac než dosť ... až sa mi zdá, že filmári si nevedia už ani predstaviť iné typy konfliktov, inak rozvrstvené postavy, inú realitu - než tú poskladanú z pol storočia opakovaných klišé žánru. Ale Heartstopper ide až do takej šablónovitosti, že som si v údive aj zabudol trieskať hlavu o stenu. Ešte aj ten konflikt vychádzajúci z rôznych foriem homofóbie je tak tupo cez kopírak, že pôsobí nasilu akoby bol recitovaný z agitačnej čítanky.
Zo seriálu razí strašná postmoderná silenosť - všetko je tu milučké, bezpečnučké, farebnučké, tichučké, idealizované pre woke mládež. Nič nemá uraziť. Štylizácia fajn, kľudne aj podprahová podúpora Ukrajine, ale všadeprítomné žlto-modré kombinácie už od istej miery pôsobili tak samoúčelne až rušivo... Animácie na doilustráciu deja fajn, ale nie v tak detinskej, neurážlivo zbytočnej forme, ktorá nasilu dopovedá pocity ktoré sú zrejmé. Áno, je tu transdievča, romantický snivý gay, atletický gay, tučný gay, lesbický pár, komicky zženštilý heterák, ... homosexuálny homofób, jednorozmerný homofób, sarkastický homo-učiteľ ... ale pýtala by sa mi tu aspoň jedna uveriteľná, živá, viacvrstevná postava. Osobnosť. Tá hlavná postava - kučeravý precitlivelý anjelik ktorý sa stále rozčuľujúco ospravedlňuje za to že existuje - a buď sa trápi alebo na 101 percent žiari radosťou - mi prišiel tak umelo bezduchý, že aj vo mne budil homofóbne vášne a mal som ho chuť biť. :D
Tak neviem, či v tom teenageri nájdu "krajší svet", alebo si len potvrdia vieru v akési zastaralé klišé ... keď sa dobre pamätám, mne by sa i v tom veku pýtalo niečo ozajstnejšie, v čom by som pocítil ozajstnú relfexiu vlastných pocitov, podporu, solídny príbeh - nie takto jednorozmernú nadšenenckú, pastelovo-farebnú agitku bez štipky humoru či nadhľadu. Z filmov radšej odporučím The History Boys a zo seriálov už zmienený Sex Education (oboje tiež z Británie). A ak nie, tak aspoň Elite, či Merlí.
Prvni dil jsem trochu vahal, hlavni hrdinove me moc nezaujali, ale nakonec jsem tomu prisel na chut. Nakonec to hodnotim jako vyborny serialek zkouknutelny na jeden zatah (dily jsou kratke). Fajn netflix serial, navic v ceskem dabingu (i kdyz ten dabing je takovej "netflixovej" :) ). Sympaticky je, na rozdil od USA filmu, tak teen role hraji teen herci nebo jim ten vek aspon verim. Americky serialy ze stredni skoly hraji obvykle starsi herci.
Hodně se mi v úvodu líbilo, že si Alice Oseman odpustila jednu z tzv. "povinných jízd",
během které kolem sebe hlavní hrdinové jen krouží a vzájemně se pouze lehce oťukávají. Často až příliš dlouho. I zařazení Nickova sebepoznávání do probíhajícího vztahu bylo příjemným narušením jízdy dle jasně daných pravidel, kterými byl seriál ale i tak dost prošpikován. Okouzlila mě i vzájemná interakce a hlavně výborný výkon Kita Conora.
2. série:
Pokračování se neslo ve stejném duchu. Jednotlivé postavy se vyvíjely tak nějak přirozeně. Z jednotlivců se utvořily páry. Škoda lichého počtu party kamarádů. Slovník se rozšířil minimálně o slova asexuál, aromantik a porucha příjmu potravy. Byl ponechán prostor pro další vývoj děje.
3. série: To tzv. kouzlo se vytratilo. Nastal
100% výplach mozku pro gueer a trans jedince, kteří procházejí procesem uvědomování si vlastní identity. Začalo silné "tlačení na pilu". Přirozený vývoj se změnil na diktát. Nesedí ti jedna škatulka? Nevadí, máš spoustu dalších. Být gay/lesba, je tak omezující a nudné. Vztah kluků se posunul "mílovými kroky" kupředu. K SEXU, zřejmě bez pohlavního splynutí. Nejprve ale museli překonat obrovskou překážku. Vyslovit:"Miluji tě". Problematika poruch příjmu potravy se naplno rozvinula. Palec nahoru. Z psychiatrie si pamatuji jiné poznatky. Jsou jistá témata, která si svoji závažností zasluhují potlačení romantických představ a umělecké licence.