- Filmy
- Filmobanka
- Hombres de piel dura (2019)
Hombres de piel dura (2019)
Základní informace o filmu
Dospívající Ariel žije se svým otcem a sestrou poblíž Buenos Aires. Ariel tají, že ho několik let zneužíval kněz. Ariel poté začne vztah s jedním z místních dělníků.
Uživatelské recenze
Z technického pohľadu - strašní herci ("stiff as hell"), strašný scenár (ak vôbec nejaký mali), strašná dramaturgia. Čo oceňujem je naopak kamera (celkom solídne zachytená dusivá letná atmosféra) - rustikálneho argentínskeho vidieku si človek užije dosýta. Aj keď rozmýšľam či sa tu dá niečo pokaziť... tu zaberieš rozpadnutý kostol, tu hrdzavé vráta, tu dáku zblúdilu zver - a je "romantika".
Príbeh štartu kariéry dedinskej točky - alebo celkom životaschopného non-binary tvora od traktora - by nemusel byť zlý. Len či tá vyumelkovanosť verbálneho aj neverbálneho prejavu bol "feature" alebo skôr "bug"? Naivita, lepivosť, topornosť.
A potom všetky tie epizódy. Sexuje s kňazom, ktorý ho potom nechce a vzápätí zasa žiarli, prvý pekný ženatý námezdník z poľa je ho ochotný pravidelne klátiť, hoci "to všetci vedia", tohto amanta potom kňaz cez miestneho pasáka uplatí na sex/grilovačku u starých zhýralých buzien. Zatiaľ sa zhrozený tato pokúša syna "umravniť" v bordeli, chlapec sa ale nečakane skamaráti s miestnou šľapkou, objaví dosť živý gay cruisng v opustenom kostole, aby sa vzápätí zakukal do miestneho macha-gaucha ... ono to vyzerá tak že na tomto pokryteckom vidieku nikto nič nerieši len sex, a hlavne m2m sex, chlapi súložia spolu - všetci - za peniaze alebo zadarmo - skrátka gay raj. Toľko "príležitostí" ako tento femínny junák našiel za jedno leto v kukurici nemáme niektorí v meste ani za celý život :D
Druhý motív - niekoľko pedofilných kňazov o svojich nešvároch priateľsky konverzuje, naháňa jedného chalana za druhým, akoby to bola bežná súčasť života, vidiecky kolorit, bez ostychu a obáv, dokonca aj ich nadriadení zatvárajú pokrytecky oči - tak vypálil tiež bizarným spôsobom. Nevedelom som či sa baviť cynicky alebo trashovo.
A to je len začiatok - tém a motívov sa tu nakúslo toľko, no tvorcovia očividne nemali na to ani jeden vypilovať do príbehovo i emocionálne dostatočného tvaru. V roztekanom výsledku zamrzí že vlastne nie je s kým a ani čas kedy nejako emocionálne sa účastniť, či komu fandiť. V podstate sa tucet skoro nesúvisejúcich kraťasov zbehlo (zrazilo) do jedného celovečeráku.
Jde o naprosto nešťastný propletenec dvou linií: osudů pedofilních kněží, kteří své vášně nezvládli, s osudem mladého gaye Ariela, který sám byl jedním z kněží zneužíván, aby pak na argentinském machovském a homofobním venkově nesmírně obtížně hledal citové a erotické naplnění. Scénárista a režisér Campusano tak jednak u nezasvěcených diváků znovu relativizuje rozdíly mezi homosexualitou a pedofilií, jednak v nich i přiživuje staré teorie o svedení jako možné příčině homosexuality. On by Ariel, kdyby nebyl zneužíván, nebyl gayem a nehledal by uspokojení? Jak níže naznačuje i Deleatur, dějová linie zneužívání je nadbytečná a matoucí.
Mezi Arielovy pokoutní partnery patří zaměstnanec na farmě jeho otce, Julio. Někteří diváci (IMDB) nedbají, že Julio jako skrytý gay pletky s Arielem vítá, a dovozují, že Juliova podřízeného postavení statkářský syn využívá. Zneužívání a využívání jim splývají, nebo mezi nimi budují příčinné souvislosti. Jenže zneužití je trestním právem jednoznačně definovaný delikt, zatímco využívání má obvykle negativní rysy morální, avšak v reálném životě je většinou tolerováno. Ariel ovšem kohokoli nevyužívá a pokus fabrikovat u něj stejný řetězec příčin a následků, jako u pedofilních kněží, je naprosto zavádějící.
Ariela nechá Campusano brodit se naprostým bahnem bez náznaku alternativy. Vše ze života gayů je podáno jako hnusné a nechutné, včetně gayů samotných, včetně kuplířského angažmá odporného místního alkoholika, včetně naturalistických erotických scén, které veřejnost s jistotou nezkousne. Vysoko nad věrohodností a vyvážeností stojí Campusanovi efektní mix ponurosti, odpudivosti a beznaděje, a takové je i vyznění filmu. Výsledek působí účelově, chtěně, ba upachtěně, protože jen nedokonale zakrývá, že Capmpusanovi nejde o objektivní popis a zlepšení údělu vyloučených, ale o společenský střet, jehož hrocení mohou - dle něj - gayové klidně zaplatit oživením starých pověr a předsudků a znechucením veřejnosti. Venceremos! ... a těch pár buzerantů ať klidně vezme čert. Kůže vskutku hroší.
P.S. Přefiknout synka šéfovi, který je opravdu výběrový kretén, to může být velké a vítané zadostiučinění i pro hátéčko, které jinak klukovské půvaby nevyznává. Kupodivu, tato možnost ve filmu využita není.
Mě film hodně zaujal, hodnotím výše než průměr na IMDb. Ač se zdá příběh jednoduchý, tak ve skutečnosti není. Snímek spíše zaujme právě gay diváka a velmi reálně na mě zapůsobilo i přesvědčivé zobrazení argentinského venkova. Rád se k tomuto dílku, i když nesahá do nebes, vrátím někdy znovu.