- Filmy
- Filmobanka
- Locating Silver Lake (2018)
Locating Silver Lake (2018)
Základní informace o filmu
Dodatečné informace o filmu
Hneď po skončení vysokej školy dostáva Daniel od svojej priateľky kopačky. Vraj ho vo svojej budúcnosti nevidí a nechce zdieľať tú jeho. Zlomený si zbalí veci, nasadne do auta a odchádza do Los Angeles hľadať nový začiatok. Spoznáva tam nových priateľov, novú lásku a opäť nachádza stratené šťastie. No postupne si uvedomuje, že nemôže pred sebou a svojimi problémami stále utekať. Nastal čas postaviť sa svojej minulosti čelom, aby pochopil, kam naozaj patrí. (ČSFD)
Uživatelské recenze
1. Josh Peck ako Daniel. Presnejšie postava sama - už dávno, ak vôbec niekedy, som nevidel vyobrazeného takého príjemného dobráka do morku kostí - napriek (a možno vďaka) svojej vlastnej traume. Do konca filmu som tŕpol či to nepraskne - a skryte mu fandil. Ako postava ma zahrial na duši - rád by som takých ľudí stretol v realite. O to viac, že je naozaj na pohľad sympatický, no nie modelový spôsobom - bodík naviac. Je jedno že je heterák - to je ten typ do ktorého sa da vžiť a súcitiť s ním bez ohľadu na sexualitu (a možno i na pohlavie).
2. Komplexná zápletka - motív s kopačkami od priateľky, skúšaním šťastia v LA (no bez naivného gýču, a ak áno, náležite rozobratým), podivným ubytovaním u "latino gangsta", zrelou ženou a deťmi zo susedstva, no a samozrejme spočiatku "cool" vyzerajúcou skupinou nekonformných intelektuálskych vymetačov barov. To všetko zaujímavo prepletené.
Ďalšie body záujmu tak trochu prezrádzajú zásadné zvraty v poslednej tretine filmu, takže vopred varujem pred spoilermi :)
3. Gay ako negatívna postava nebolo pre mňa hetero klišé. Môhlo by byť, ale to je ľahko rozlíšiť. Daniel je naozaj otvorený človek, ktorý sa snaží byť priateľský ku každému a nevidíme ho nikoho prvoplánovo súdiť. Je v podstate ideálnym liberálnym heterákom "na kamošenie". A práve v tomto pohľade je zaujímavé, akým spôsobom tu účinkuje tá hlavná z G/L postáv (je ich tu viacero) - Seth. Síce očakávame klasickú zápletku o tom ako enfant terrible nalomí plachého ťuťmáka... ale nie, celé sa to zvrtne inak. Chlapci "kritici", ono je práve znakom ozaj liberálnej a progresívnej spoločnosti, keď budú môcž teplí/černosi/židia byť AJ negatívnymi postavmi - bez toho aby mali tvorcovia homofóbny zámer. Tento film nebol natočený vo východnej Európe pre východnú Európu - kde by sme sa na takýto rozvrh postáv pozerali možno s podozrením.
4. Konečne raz vidím zápletku, kde tí excitovaní pôžitkárski "umelci" , ktorí vo veršoch midžujú na "priemerných ľudí" - sú obnažení aj vo vlastnej prázdnote, povýšeneckosti, manipulátorstve. Chcú byť iní, chcú byť cool, chcú byť slobodní - ale tvoria pritom veľmi kruto neslobodnú dynamiku.
Zatiaľ čo z na pohľad nesympatických latino gangsta sa vykľuje celkom zaujímavo ľudsky motivovaná skupina. Tu je ten obrat opačným smerom, ale znova prekvapivo proti prvému dojmu a bežným očakávaniam.
5. Pomrkávanie realitou: Spisovateľ ktorý všetkým hovorí že by chcel písať, ale nič ešte nenapísal. Road trip do mesta snov, ale bez priateľky a bez nálady. Nájdenie super nových priateľov, ktorí sa z ničoho nič začnú chovať chladno. Shortbusoví hedonisti ktorí sa zvhrnú na sektársky kult. "Tupý gangster" z ktorého sa vykľuje inteligentná vnímavá bytosť. A obzvlášť sympatické narážky na nedospelosť a nezrelosť - ktorú postavy nielen prejavujú, ale aj diskutujú.
6. Film niekoľko krát vťahuje diváka do pomerne nepohodlných situácií/prostredí (v ktorých by sme sa radšej neocitli) ... a v zaujímavom kontraste nás nimi prevedie so zraniteľne naivne priateľkou postavou.
7. A hoci je Silver Lake čoby kameňom dohodil od Hollywoodu, tvorca nás vôbec netlačí do happyendu ani v jednej z očakávaných možných romantických kombinácií. Každý musí na sebe ešte zamakať. Namiesto k "zaslúženej láske" dej smeruje k osobnej slobode, v jej rôznych podobách.
Je to zvláštny film, ktorý vzdáva hold zlatému hollywoodskemu štandardu: príbeh o rozprávačoch príbehov - ale so sympaticky nehollywoodskymi zvratmi. Na malý zabudnutý filmík slušné.
Na to, aby mohl nově či lépe něco sdělit k docela frekventovanému tématu lidí, kteří nedokáží poskytnut jiným štěstí, protože sami je v sobě nemají, by režisér a scénárista Eric Bilitch asi potřeboval sám mít víc odžito. Místo toho v závěru dovedl příběh do bizarních až drastických konců, které ze všeho nejvíc vypovídají o jeho bezradnosti. Bezradnost ukazuje i to, že až příliš mnoho důležitého, co má být sděleno filmovou řečí, je sděleno jen verbálně, v dialozích, a i ty jsou na řadě míst neumělé, poskládané z předlouhých proslovů mluvčích. O trapnosti berličky v podobě epizody v kasinu nemá ani cenu se zmiňovat, stejně jako o nejapném pokusu o kerouacovskou paralelu.
Gay linii představuje postava, která je nejvíce negativní či nejvíce vyosená ze všech. Zženštilý gay Seth a lidé kolem něj jsou stavěni do ostrého kontrastu se světem "prostých, obyčejných lidí" kolem Josého: další laciné klišé, ovšem nápaditosti této Bilitchovy obratně kamuflované homofobní narážky musí zatleskat každý nepřítel homosexuálů. Pobaví výstižné zobrazení skutečnosti, že na příjemné vstřícné mladíky se vášnivě lepí hysterky, pseudointelektuálky, dámy za zenitem a vykolejenci, jenže to je moc málo k tomu, aby divák od filmu odcházel s pocitem, že svých 110 minut strávil dobře.