- Filmy
- Filmobanka
- Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon / Láska prokletá (1998)
Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon / Láska prokletá (1998)
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
Britský výtvarník Francis Bacon (narozen 1909) bývá řazen mezi nejvýznačnější umělce našeho století, jeho tvorba obsáhla široké spektrum technik i výrazových poloh od fotografických koláží až k pop-artu. Avšak filmové zpracování jeho života rozehrává jakýsi mumraj téměř nesrozumitelné tříště vizí, statických výseků z každodenních rituálů (výmluvná je ranní hygiena před třídílným zrcadlem) a především průhledů do složitého vztahu k milenci Georgu Dyerovi, jenž nevydrží společné soužití s egocentrickým Baconem. Režisér John Maybury, jakoby v návaznosti na Dereka Jarmana, ale také Godarda, se vyhnul klasicky pojatému životopisu, který by chronologicky seřadil důležité události. Pokud divák neví o Baconovi nic, z filmu jen stěží načerpá nějaké údaje. Prvořadým totiž je navozování pocitů samoty a kyvadlovitě se vychylujícího prožívání různorodých stavů, snaha postihnout Bacona jako by skrze jeho výrazovou optiku, takže tomu odpovídá i užitá vypravěčská metoda, přirovnatelná snad ke koláži. Doplňkem jsou Baconovy průběžně znějící vnitřní monology, osvětlující jeho názory i motivace. Výsledkem je (auto)portrét umělcův, stvořený jakoby v duchu jeho maleb.
Uživatelské recenze
Určitě doporučuji...ale asi ne všem...
Velkou předností filmu je jako vždy vynikající Derek Jacobi (skutečnému Baconovi i vizuálně podobný), za nímž nijak nezaostává ani tehdy začínající Daniel Craig v roli jeho mladšího milence. V žánru životopisných filmů o umělcích jednoznačně nadprůměr, který se nesnaží hlavního hrdinu nijak glorifikovat a obloukem se vyhýbá jakékoli sentimentalitě nebo patosu.
Jedné noci roku 1964 malíř ve svém ateliéru přistihl lupiče. Lupič George Dyer byl o 25 let mladší a tak neodolatelný, že ho Bacon bezodkladně zatáhl do postele a vzápětí i do "pozlacené žumpy" (tak se jmenuje jeho biografie) svého života. Následovalo 7 let intenzivního milostného poměru. Bacon byl Dyerovi otcem a mentorem, zároveň však i submisivním sexuálním partnerem. Život dvojice se ovšem podřizoval Baconovu pracovnímu rytmu a Dyer byl proto příliš často sám. Zahrnutý takovou spoustou peněz, že byl prakticky nepřetržitě opilý, ale zároveň frustrovaný. K sebevraždě ho to vedlo téměř nevyhnutelně. Otrávil se barbituráty v den zahájení triumfální souborné výstavy v Paříži. Na tu vernisáž, která se protáhla dlouho do noci, nepřišel, a když v jejím průběhu Baconovi oznámili, že zemřel v hotelu, ten na zprávu skoro nezareagoval a pokračoval v zábavě. Následující dva roky však maloval jenom Dyerovy portréty, jeden za druhým.
Film zachycuje celou jejich společnou historii. Trochu se podobá Baconovým obrazům: má jejich atmosféru, disproporčnost, pokřivenou geometrii.
V hlavních rolích se sešli dva z dnes největších britských herců: Derek Jacobi a Daniel Craig. Nejen že jsou oba skvělí, ale mladý Craig v roli třicetiletého samce disponuje velmi přesvědčivým sexappealem.