Man in an Orange Shirt (2017)
Uživatelské recenze
Nejsem z těch, co by si tady sám sobě dokazoval, kolik jsem ve filmu viděl chyb či co bylo špatně, beru dílko jako CELEK, hezky to vygradovalo a dávalo to smysl. Mě nevadil ani ten skok o dvě generace a nebylo potřeba pátrat, jak to bylo "mezi".
Všechna kritéria honocení byla pro mě téměř špičková, a tomu odpovídá i mé celkové číslo. Vysoké hodnocení má film i na ČSFD a IMDb i přesto, že tam hodnotitelé nejsou všichni minoritní orientace, ba právě naopak.
17.2. jsem se na film podíval znovu, tentokráte s dabingem. Při prvním zhlédnutí jsem si užil titulky, ale nyní jsem mohl místo "čtení" více sledovat herce, a věřte, že mi to zážitek ještě více umocnilo. Zvedl jsem své původní hodnocení z 9,5 na čistých 10. Nádherný niterný film, co jiného dopsat k této recenzi a mrzí mě (ale s tím nic nenadělám), že zde má snímek průměrné hodnocení téměř totožné s IMDb. Pouze.
Dost se naříká nad rozdílností obou dílů, ona je ale logická už jen proto, že zobrazuje různá období a různý prostor, který společnost gayům poskytuje. Ve skutečnosti se zdá, že první díl je se vší prostotou, přehledností a dojímavostí jakýmsi "pilotním dílem", který diváka připravuje na to hlavní a poskytuje mu i výchozí fakta, s nimiž už pak není nutné se zdržovat. Postavy i děje druhého dílu jsou prokresleny mnohem jemněji, pestřeji, pro naši současnost životněji. Nemá smysl posuzovat, který díl je "lepší": tvoří nedělitelný celek nejen tím, že je spojují některé postavy a některé reálie. Hlavní spojovací prvek se vyjeví v naprostém závěru zopakováním textu neodeslaného dopisu s vyznáním lásky. Dnes bychom je takhle nevyslovili z obavy před nadměrným patosem, i když je tak cítíme. Slova z minulosti pomohou vyjádřit dnes nevyslovitelné, protože podstata lidských tužeb se nemění.
S dalšími sdílím výtky k příliš čitelným nápovědám, nadměrnému tlačení na dramatickou pilu, možná i příliš prostému a předvídatelnému příběhu. Společné sfouknutí prachu ze starého obrazu mi přijde stejně za hranou, jako pověstný "Konec hlášení v ruském jazyce" v Koljovi.
Jenže nesmíme zapomenout, že se díváme na film televizní. Je řada důvodů, proč pro plátno a pro obrazovku se natáčí jinak, pro nás podstatné je, že diváka v kině a diváka u obrazovky zastihuje film v naprosto odlišné situaci. Na návštěvu kina vynakládám peníze a námahu, jsem případně připraven kritikami, znalostí předchozích prací autorů, mám mnohem silnější motivaci film sledovat a vnímat, téměř nic mne nerozptyluje. K televizoru sedám, když zrovna nemám čím vyplnit čas, než se dovaří guláš. TV film musí počítat s tím, že divákova motivace je slabší, na jiných kanálech čeká fotbal, BigBrother či veselé vejšplechty Jiřinky Bohdalové, a taky je potřeba občas odeběhnout, aby se guláš nepřipálil. Musí zabrat hned, naplno, v každém okamžiku, a tohle je nutné přijmout, nebo se na TV filmy prostě nedívat. Všimněme si ostatně, že audiovizuální tvorba určená k šíření po internetu si vyvíjí zase jiné, už teď svébytné způsoby sdělení.
Jsem BBC hluboce vděčný, že gay téma podala veřejnosti právě takhle.
MŮJ SEZNAM
2019-01-16 01:00:00
2018-10-31 01:00:00
2018-02-18 01:00:00
NOVÉ RECENZE
NOVÁ VIDEA
SEZNAMY
2019-01-16 01:00:00
2018-10-31 01:00:00
2018-02-18 01:00:00
Podmínky užívání www.gaytitulky.info. V případě dotazů, potížemi s funkčností nebo náměty ke zlepšení portálu nás prosím kontaktujte na