- Filmy
- Filmobanka
- Mario (2018)
Mario (2018)
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
Do A-týmu přijde nový útočník, což zvyšuje konkurenci a strach o místo v sestavě. Mario bydlí s dalším útočníkem Leonem a brzy to mezi nimi začne jiskřit. Sexuální orientace však může ohrozit jejich profesionální kariéru.
Uživatelské recenze
Neměla jsem pocit, že by mezi oběma hrdiny bylo po nastěhování sexuální napětí. Vlastně mi spíš přišlo, že Maria do té doby ani nenapadlo, že něco jako sex existuje. Žije ve své bublině, kde je rodina, fotbal a nejlepší kamarádka... a do té pak včlení i Leona. A jakmile se k tomu rozhodne, přijme to bez zbytečných pocitů viny. A když jeho otec přijde na to, s kým má jeho syn vztah a začne vyšilovat, Mario je úplně klidný. Na rozdíl od Leona má schopnost nenechat se vyprovokovat, která v určitých momentech působí neuvěřitelně chladně, jindy ale vidíme, co doopravdy cítí a bolí nás pro něj srdce?
Když se na konci filmu Mario v záři světel rozhlíží po plném stadionu, mám pocit, že si klade stejnou otázku jako já.
Stálo to za to??
Záleží ako ten film divák pojme. Ako kritika celého prostredia profesionálneho/diváckeho show-športu mi príde neúplný. Ako príbeh mladíka na ceste sebauvedomenia z malého švajčiarského mestečka je viac než solídny.
Ja okolo športu holdujem viac šatniam, sprchám, spoteným dresom, objatiam a buddy dynamike - než tomu ktorý tím hrá s ktorým, kto vyhrá, kto mal aké body v akej tabuľke, a kto ako kopol do lopty - takže športový slang, rituály, atmosféra ma nechytili a boli momenty keď mi bolo trápno - ale to pri profi tímovom športe je vždy. Ja toto prostredie, zápasy, snaženie - v mnohých ohľadoch "hyper" - jednoducho neviem brať vážne. :D Neviem posúdiť ako dobre zachytil atmosféru v tíme, na tréningoch či zápasoch. Čo sa týka herectva, nie je to určite zázrak, ale na ťažkú tému sa s tým chalani popasovali ok. V podstate, profesionálni športovci, ako "echtovní chlapi" - hoci technicky zdatní vo svojej disciplíne - nie sú tie typy, ktoré by excelovali v komunikácií a emocionalite. Takže trocha "ztuhlosti" a "nemotornosti" v ich prejave je v podstate na mieste, pasuje a pridalo tomu na uveriteľnosti. Ich intímne momenty majú adekvátny a až prekvapivo nežný náboj. Váhanie medzi kariérou a potrebou tela/lásky, aj mužsky rozpačitá vzájomná negociácia sú na mieste.
Veľmi oceňujem, že z toho nevznikla hollywoodska happyendová romantika, ale balansuje v trpkosladkej nálade až do konca. Antagonisti zbytočne neprehrávajú, ale sú to len ľudia jednajúci v medziach vlastného rozhľadu a inteligencie - otec, manažér, či spoluhráč(i). A momenty keď si Mário uvedomuje že síce dosiahol na niektoré svoje sny, ale nikdy by si nepredstavoval že pri tom bude tak nešťastný - a je ich hneď zopár - fungujú, sú naozaj silné a dá sa s nimi dobre identifikovať.
Jedna zásadná vec ktorú by som filmu vytkol je jeho dĺžka. Obvykle nemám problém s trojhodinovými eposmi, ktoré sú buď nabité dejom (Cameron) alebo vizuálne strhujúcimi obrazmi (Mallick). No kamera/obraznosť v Máriovi je priemerná (byty, koridory, ihriská, šatne) a všetečný dej by sa tiež dal zosvižniť, prišlo mi tu veľa hluchých/rozvláčnych scén, napriek chvályhodnej snahe o kľukatý príbeh. Dve hodiny sa mi zdali zbytočné, zafungovali by aj v solídnej hodinke (a možno dvadsať ?).
Inak nehudobnosť a utlmenosť hodnotím kladne, vytiahne to z filmu viac realizmu. Švajčiarská nemčina príbeh príjemne ozvláštňuje a podčiarkuje "malomestskú" či "druholigovú" náladu prostredia.
Rozmýšľam, nakoľko je film (mínus sex) relatívne prístupný k hetero publiku, ktorému predovšetkým by mal byť určený. Neviem čo dá gay divákovi - ďalší trpký príbeh, ďalšia lekcia o odvahe byť sám sebou?
Švýcarům zkrátka sluší spíše skromnější a komornější dílka zaměřená na klubového diváka, filmařský gay mainstream by měli přenechat svým německým či francouzským kolegům.
Jisté je, že zvláště u sportů, kde fyzický výkon je předpokladem úspěchu, se machovství a homofobie budou "odnaučovat" zdlouhavě. Bude-li ovšem politická korektnost tlačit na pilu příliš, vyvolá protireakci, jak už můžeme vidět leckde jinde. Filmy tohoto typu jsou určitě krokem správným směrem.
Vzdor atraktivním kulisám působí ve filmu nejsilněji linie Mariova osobního života. Mario svou orientaci tají nejen v klubu, ale také před rodiči, před kamarádkou, před kýmkoli. Ve dvanácti narazil na spřízněného spolužáka, osahávali se, od té doby prvním zážitkem, snad po deseti letech, je láska a milování s Leonem. Vše, včetně nejintimnějšího soukromí, je podřízeno sportovní kariéře a jí také Mario obětuje vztah. Z posledního záběru filmu, pohledu do jeho tváře, vytušíme, že ve svém komfortním bytě prvoligového hráče bude nadále sám, a až jeho dráha skončí, zbude jen nenaplněnost, samota a hořkost. Příběh CO, který se udál pozdě a nedobrovolně, tedy vlastně neudál. Příběh života ve lži, za falešnou stěnou, kterou pomáhá vytvářet hodná kamarádka. Života ve stálém skrývání a strachu z vyzrazení. Tohle neštěstí vůbec nehrozí jen fotbalistům, čímž film nabízí obecně platné poselství.
Silou filmu je naprostá uvěřitelnost a civilnost, i když přidat na několika místech na emoci by nebyla chyba. Je také velmi dobře obsazen a zahrán. Režisér a scénárista Marcel Gisler se kolem filmu pohybuje od roku 1985, má za sebou režii osmi filmů a jeho letitá zkušenost je znát. Výsledek musíme ocenit i proto, že švýcarská kinematografie to v silné německé konkurenci nemá snadné.
Po čase tady máme zase film, který může leckoho zaujmout. Nejvíce si na něm cením námětu a příběhu, tyto dva v celém díle jednoznačně dominují. Zpracování vztahu obou hlavních protagonistů je dle mě hodně decentní, aby zaujalo co nejširší koláč publika.
Na plnou desítku to u mě ale není. V hereckých výkonech slušné, snaživé (ale např. k brilantnosti Tarjei Sandvika Moe ze seriálu SKAM to má daleko), u vzájemných intimních scén jsem hercům to vzájemné otlapkávání nevěřil na plných sto.
Přesto vše uživatelům GT vřele doporučuji.
Dneska už asi není takový problém být gay sportovcem, protože celá řada sponzorů cílí své kampaně i na LGBTQ+ komunitu. Některým to z mediálního hlediska dokonce nejspíš pomohlo (Tom Daley, Gus Kenworthy). Nicméně asi to bude individuální a u týmových sportů, obzvlášť u fotbalu, to bude asi pořád ještě o stupeň náročnější (viz CR7).
Ale zpátky k filmu - zajímavé mně krom hlavního páru přišly postoje rodičů a manažerů k dané situaci, kteří měli problém vesměs jen s tím, jaký to bude mít vliv na sportovní kariéru. Teda s výjimkou matky, která mě pobavila reakcí na synův coming out:
Matka: No a?
Otec: To je jediný, co řekneš?
Matka: Má dobrý vkus.