- Filmy
- Filmobanka
- Nijinsky / Nižinskij (1980)
Nijinsky / Nižinskij (1980)
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
Přeloženo
Na začátku dvacátého století zažívá mladý baleťák Vaslav Nižinskij velký úspěch. S impresáriem Sergejem Ďagilevem udržuje milostný vztah. Když však Sergej tuto záležitost ukončí, ztrácí přecitlivělý tanečník svoji duševní rovnováhu... Náročná umělecká biografie s podmanivými hereckými výkony.
Uživatelské recenze
V tomto případě nalezl Herbert Ross životaschopný kompromis za tu cenu, že film zachycuje pouze uzounký, divácky vděčný výsek Nižinského života, kdy vrcholil a končil jeho vztah k Ďagilevovi, a kdy vyvrcholila jeho kariéra tanečníka i choreografa. Nevidíme velmi slibné počátky jeho dráhy v Rusku, a jen zhruba jsou naznačeny zákruty jeho osudu po opuštění Ruského baletu. I řada dalších detailů děje filmu neodpovídá úplně přesně skutečnosti. Jak je u takových filmů obvyklé, značná pozornost je věnována zobrazení dobových reálií (kostýmů, prostředí...). Zasvěcení diváci se shodují, že ukázky baletních vystoupení odpovídají dochovaným dokumentům, soulad s tehdejší skutečností ale zcela přesně posoudit nelze, Ďagilev nepřipustil pořízení záznamů, neboť možnosti tehdejšího filmu považoval za nedostatečné.
Rossův film je určitě zdařilý, protože i běžnému divákovi nabízí přitažlivou podívanou, přičemž zároveň sděluje to klíčové o významu a odkazu Vaslava Nižinského.
Kuriozita: pražské Národní divadlo v letech 1976-1982 uvádělo s velkým úspěchem balet "Faunovo odpoledne" v Nižinského choreografii a s originální výpravou Leona Baksta (ke srovnání scén z filmu viz následující odkaz: http://archiv.narodni-divadlo.cz/default.aspx?jz=cs&dk=Inscenace.aspx&sz=0&ic=1209&abc=0&pn=456affcc-f401-4000-aaff-c11223344aaa).
Hvězdičky, které ubírám za výběr herce do hlavní role, zase naopak přidávám za samotné téma filmu, které mě nakonec přimělo k překladu titulků. Éra Ďagilevova legendárního baletního souboru Ballets russes (Ruský balet) je fascinující kapitolou kultury 20. století. Soubor, který působil převážně v Paříži (ale i obecně v západní Evropě), využil dobové stagnace tradičního romantického baletu a přinesl do tohoto uměleckého odvětví doslova nový vítr. Nižinského choreografie byly pro tehdejší diváky stejně šokující jako hudba, kterou si pro své balety vybíral. Vrcholem této „baletní revoluce“ se stala v roce 1913 pařížská premiéra baletu Svěcení jara na geniální hudbu Igora Stravinského, která vyvolala doslova skandál. Nastudování a premiéře Svěcení jara je však ve filmu z pochopitelných důvodů věnován jen omezený prostor, většina děje se točí převážně kolem vztahu Nižinského a Ďagileva a později i Nižinského manželky Romoly.
Pro zájemce o toto téma: Ve zdejší databázi je k nalezení další film, který se věnuje výhradně premiéře Svěcení jara a který má z mého pohledu i šťastnější volbu hereckého představitele Nižinského (tedy ne že by to byl nějak oslnivý herecký výkon, ale v tomto případě se na něj aspoň moc dobře kouká). Film se jmenuje Riot at the Rite a je k vidění pouze na YouTube ve špatné kvalitě. Pokud vím, neexistují k němu žádné titulky. Další film, ve kterém se toto téma objevuje, je Coco Chanel & Igor Stravinskij (nikoli s gay obsahem). V obou jmenovaných filmech jsou k vidění i velké úseky Nižinského původní choreografie Svěcení jara. Ještě dnes bere dech svou syrovostí a vlastně i po více než sto letech pořád působí moderně. Celá původní choreografie Svěcení je i na YouTube v novodobé rekonstrukci vynikajícího baletního souboru Joffrey Ballet.
Celkově film, který určitě doporučuji, alespoň si divák připomene pohnutý osud jedné z legend světového baletu. Co si na filmu nejvíce cením je to, že tvůrci skvěle vystihli dobové baletní obrazy, kostýmy a pasáže, ve kterých navíc Peňa, představitel hlavního hrdiny, nádherně zatančil (Šeherezáda, Faun a další) a kterými Nijinski tak dráždil a někdy proti sobě postavil tehdejší diváky. Dobré herecké výkony (Romola, Sergej, Václav).
Jako mínus u tohoto filmu hodnotím vykreslení vztahu Sergeje a Václava. Kde je ta tolik popisovaná vášeň, romantičnost, dramatičnost?
Film v tomto nejen, že mi připadná poplatný své době, ale víc, jako by nebyl ani natočen v r.1980, ale někdy v roce 1930. Největším "sexem" v tomto filmu je pusinka přes kapesník, a proto body dolů za jinak baletně skvělé zpracování ...