- Filmy
- Filmobanka
- TBH (2022)
TBH (2022)
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
Střelecký útok na brněnské střední škole dramaticky mění životy několika mladých lidí... První hraný seriál, který byl natočen pro web České televize, vypráví o hledání hranic v bolestném světě dospívání a manipulativních sociálních sítích. V deseti epizodách líčí, jak nezdařený střelecký útok navždy ovlivní životy několika studentů jedné brněnské střední školy. Co všechno změní v kolektivu, kde dosud krutá pravidla určovali kluci z florbalového mužstva a jejich obdivovatelky – dívčí parta, která sama sebe nazývá Bitchez? Dívčími hrdinkami vyprávění, které střídá perspektivy postav, jsou aktivistická Mája, jež se díky živému streamu o střeleckém útoku mění z outsiderky ve školní hvězdu, a její spolužačka Nessa, jejíž vysoký sociální kredit naopak utrpí vinou jejího nevlastního bratra – dlouhodobě šikanovaného Tondy. Z klukovských hrdinů je největší pozornost věnována traumatizovanému Lukymu, jehož bezpečný svět rozvrátí problémy s vlastní sexuální identitou, a jeho dlouholetému kamarádovi Pavlovi, jenž se po útoku stává ve florbalovém týmu přirozenou autoritou... TBH se obrací k teenagerům a jejich rodičům s citlivými tématy šikany a definování vlastní sexuální identity. Vyprávění sleduje události z různých pohledů hlavních hrdinů po dobu jednoho měsíce po střeleckém útoku. Vrací se ovšem i do doby před útokem, aby postupně vysledovalo příčiny dramatických změn v jejich životech. Postavy bezradných a manipulativních dospělých jsou záměrně ponechány stranou a do vyprávění zasahují jen okrajově. Teenagerovská optika totiž zrcadlí i selhání dospělých autorit, na které se mladiství hrdinové nemohou se svými problémy a pocity obrátit... Tvůrci přisoudili velkou roli sociálním sítím a moderním technologiím. Bez nich by byl věrohodný obraz současné generace náctiletých neúplný. Řadu informací divák získává prostřednictvím streamů a chatových konverzací. Hrdinové tráví – jako většina jejich vrstevníků – čas s mobilem v ruce. Virtuální svět je pro ně únikem anebo představuje prostředek přepjaté seberealizace. Název využívá zkratky TBH, která i v českém online slangu zastupuje frázi „to be honest“ – „upřímně“. Používá se však často právě naopak: ve chvíli, kdy chce mluvčí zamaskovat lež či upravit pravdu. V souladu s tím nesou ironické názvy i jednotlivé díly. (Česká televize)
Uživatelské recenze
Při čtení obsahu jsem nabyl dojmu, že se bude jednat o seriál s českými specifiky. Od vrstevníků, určený pro podobnou věkovou skupinu. Přitom samotná Lucia Kajánková je o generaci starší. Stejně jako většina scénáristů. Výsledek je specifický především oblíbeností florbalu u žáků od základních škol, přes střední, až k vysokoškolákům. Vlastně jsem sledoval koncept, aplikovatelný pro značnou část (nejen) Západního světa. Sportovci, jejich obdivovatelky, v čele s jejich královnou, tady bez třásní typických pro roztleskávačky. V protipólu outsideři a jiní podivíni - otloukánci. Důvodů k vyřazení z kolektivu je mnoho. U nás třeba nevhodné, čti neznačkové, oblečení. Nezapojení se do ekoprojektů - aktuálně třeba udržitelnosti. Nereflektování módních trendů. Proto působí především holky tak tuctově a neoriginálně. Nesmím zapomenout na pitný režim. Designová lahev je nezbytnou součásti outfitu. Jak trefně poznamenala dcera mojí kolegyně: "Není si z čeho vybrat. Ti, co by za něco stáli, jsou buzíci." Protože jsou téměř v každé třídě, tak nejsou nosným tématem hovorů. Kluci probírají sport, holky třeba pravost značkového oblečení. Ale třeba ve vesnici, přes kterou jezdí šalina, mohou řešit jiná témata, jinde zcela out. Docela mě zaráží, že v době informačních technologií ještě někdo řeší gay - hetero. Teď přeci frčí několik desítek možných pohlavních identit, ze kterých si může vybrat i ten jediný človíček na planetě a být tím zajímavý. Ve vztazích polyamorie. Je mi líto těch, kteří za svůj největší dosažený úspěch považují svoji sexuální odlišnost.
Líbilo se mi obsazení náctiletých. Dospěli opravdu působili ploše a šedě. Iritovala mě Mája. U ní jsem čekal, kdy vyjede po Natty. No a pár Lukáše s Pavlem? Před dvaceti lety bych jim věřil, ale dnes? Hlavní slabinou celého projektu je fakt, že zaspal dobu. Dnes jsme dál. Minimálně o generaci.
Na konec jen malou poznámku. Podobně nelogických scén tam bylo více, ale to si vážně mysleli, když měli dost času na vymyšlení lepšího zabarikádování se, že je ochrání řada sedacích pytlů v knihovně?