- Filmy
- Filmobanka
- The History Boys / Šprti (2006)
The History Boys / Šprti (2006)
-
Popis souboruVelikostTypStažení
-
The History Boys.SVK.srt
Veľmi podrobný, presný a literárny preklad, vrátane pesničiek., Slovenčina, Originál116 KBsrt31 -
The.History.Boys[2006]DvDrip[Eng]-aXXo.srt
1CD, Slovensky, 734MB107 KBsrt29 -
The+History+Boys cz.srt
1CD, Česky, 734MB106 KBsrt84
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
Mnohokrát oceněný dramatik Alan Bennett přináší rozkošně vtipnou komedii o osmi nadšených talentovaných studentech a jejich touze dostat se na ty nejprestižnější britské univerzity. Na jejich další cestu životem je připravují dva naprosto odlišní učitelé - vypočítavý mladý kariérista a inspirativní starý výstřední profesor. Jejich tak protichůdné životní filosofie chlapce nutí, aby si uvědomili, jaký je skutečný smysl vzdělání a jak relativní hodnotu má štěstí a úspěch. Film vznikl na motivy divadelní hry , která získala cenu Tony a v hlavních rolích se představí původní herecké obsazení, taktéž oceněné cenami Tony. Film Šprti – to je poutavý, otázky vyvolávající a rozpustile vtipný pohled na historii, honbu za znalostmi a náhody života. (oficiální text distributora)
Uživatelské recenze
Jde o filmovou adaptaci úspěšné a cenami ověnčené divadelní hry, adaptaci, která se zvlášť nesnaží o důslednější převedení prostředků jevištního sdělení do řeči filmu. V zásadě sledujeme divadelní představení, dokonce i potud, že osmice studentů vystupuje stále izolovaně od zbytku školy: že jsou v tak velké škole i jiní studenti poznáme leda z toho, že jich pár vidíme jít po chodbě. Ani učitelé neřeší cokoli jiného, než právě tuto výlučnou osmici. Na jevišti, kam se toho víc nevejde a čas nelze zrychlit střihem, je to přirozené, ve filmu nikoli. Pokud by padla otázka, zda právě takto dělat filmové adaptace divadla, nejlepší odpověď je asi "Ne moc často..."
Autor hry, Alan Bennett, se narodil v roce 1934 a do světa literatury a dramatické tvorby vstoupil v šedesátých letech. Ačkoli hra byla uvedena v roce 2004 a film v roce 2006, v zásadě v nich dominují spory charakteristické pro Bennettova mladá léta. Mnohá témata jsou věčná, každá doba ale klade důrazy na něco jiného. Na to, čím specificky žijeme v posledních desetiletích, ve filmu moc odpovědí nenajdeme. Celé minulé století sneslo dost důkazů, že spory o dobro/zlo, nové/staré, teorii/praxi, kvalitu/kvantitu atp. sice vypadají hezky v románech, ve filmu a v diskusi u skleničky, v reálném životě je ale nejdůležitější přežít, a kupodivu to není právě málo... Zamrzlosti v šedesátých letech nasvědčuje i velmi shovívavý, na hranici přitakání jdoucí pohled na osahávání studentů profesorem: i bez dnešní protipedofilní nálady a přehnaného boje se sexual harrasmentem jde o jev naprosto nepřijatelný.
Britský humor ovšem vždy potěší, na mladé kluky se hezky kouká a teplé studenty i profesory, jichž nevystupuje právě málo, moc dobře chápeme. My ano.
Téma homosexuality je pojato s nadhledem a (britským) humorem, vážněji laděná jsou ta místa, kde na přetřes přichází otázka smyslu vzdělání. Obojí je nenásilně propojeno ve film vysoké úrovně.
Jeho ústrednou témou je alternatívny spôsob vzdelávania, to, že nabifľovať sa fakty, povedať zopár pikantných postrehov na zaujatie diváka nestačí, chytrosť nie je múdrosť a už vôbec nie ľudskosť. V malom príbehu sa odohráva takmer titánsky súboj dvoch svetov - súčasného politicko-novinársko-vzdelávacieho establishmentu - a tvorivých, hravých, humanistických síl. Potrhlou bláznivosťou k zachovaniu si súdnosti a zdravého rozumu i duše.
Gay témou je jednak profesor, ktorý svoju triedu veľmi vyspelých žiakov "jemne sexuálne obťažuje", ale ako sám vraví: "vzdelávanie je samo o sebe erotický proces" - hoci dnešná doba je náchylná na stojové škatuľkovanie a zjednodušovanie sveta na súbor faktov a zákonov - "a grope is a grope". Hetero študent medzitým balí druhého sexuálne nevyhraneného profesora a mladý gay sa nešťastne zamiluje, pričom mu pri vyrozprávaní sa načúva nemasturbujúci syn farára. O tom, že niektoré z postáv sú gayovia ich okolie vie, prijíma to bez rozruchu. Ba čo viac, aj ďalšie postavy balansujú na sexuálnom rozhraní, či aspoň v šedých zónach. Sexualita (a s ňou spojené utrpenie) sú brané veselo, ironicky i tragikomicky, no bez skrytej homofóbie i bez vyžívania sa v samoľútosti. Veta "Oh, but the pain!" je najstručnejšia, najvtipnejšie zahraná a najvýstižnejšia scéna na tému "ako sa gay má vyrovnať s comming-out-om". Jedna veta za tucty filmov.
Vizuálne príjemnú pozerateľnosť, nežnú ľudskosť a zároveň zmysluplnosť, náročnejšie myšlienky a prítomnosť posolstva - klasické devízy britského filmu snúbiaceho to lepšie z Americkej (forma) aj Európskej (obsah) kinematografie - dopĺňajú naozaj krásne a inteligentné dialógy, zapamätaniahodné scény, humor, nadhľad aj irónia.
Len škoda toho trochu divadelného konca... ale i ten je v podstate prinajmenšom neobvyklý.