- Filmy
- Filmobanka
- Futur Drei / No Hard Feelings / Nic ve zlým (2020)
Futur Drei / No Hard Feelings / Nic ve zlým (2020)
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
Parvis je syn íránských imigrantů v Německu, kde vede bezstarostný život i rodiče přijali jeho orientaci. Při jedné loupeži je odsouzen ke 120 hodinám sociálních služeb v uprchlickém centru. Zde potkává sourozence Banafshe a Amona, do kterého se poté zamiluje.
Uživatelské recenze
Parvis jde na rande s Němcem, ten bezelstně poznamená, že ještě nebyl s klukem z jiného etnika, a Parvis je uražen, hm. Nad bolístkami, nad nimiž se ve filmu vzdychá, si nelze nevzpomenout na časy, kdy jsme po Listopadu začali cestovat na Západ. Mnohé zvyklosti, technikálie a finesy tamního způsobu života jsme neznali a naráželi jsme. Na cedulky "Cesi, nekrast nam tady!" v obchodech, ty byly zvlášť hořké, na aroganci personálu všude, na podezíravost policistů, na ohrnuté frňáky byrokratů. Netočili jsme o tom přecitlivělé filmy, ale snažili jsme se tamní úroveň dotáhnout. Schopnost zatnout zuby, nepropadat sebelítosti a makat na sobě se v minulosti vyplatila českým emigrantům, později českým cestovatelům, vyplatila se Parvisovým rodičům a jistě se vyplatí i ostatním.
*) https://www.gaytitulky.info/index.php/oblibene-filmy/wo-willst-du-hin-habibi
**) https://www.gaytitulky.info/index.php/oblibene-filmy/das-phallometer
Páčil sa mi vizuál, najmä atmosféra rozpáleného leta, všetko pôsobí až bizarne farebne a rozprávkovo - zvýrazňuje tak to, čo som opísal vyššie.
No neladili mi niektoré zvraty v deji a reakcie postáv. Amon je v sociálnom prostredí ubytovne pre imigrantov odťažitý až odporný, v posteli prepína do ňuňuňu módu - a Parvis za ním behá ako psík, vlastne sa ani nezdá že by nejaké odpúšťanie riešil. Banafše sexuálne obťažuje imigračný úradník, ale hoci by to mohol byť zaujímavý žolík v jej nedobre sa vyvíjajúcom azylovom procese, nikomu to nepovie. Čo epické celživotné presne rieši Parvis ku koncu so svojimi rodičmi mi nebolo jasné už vôbec. Hoci som cítil s postavami a fandil ich nádejam na lepší život, asi najviac ma iritovalo, že keď sa úradnícka mašinéria zaťala, zhodnotili to ako "Nemecko/Európa je rovnaká zlá kraina ako Irán." Áno, vychcaných úradníkov a nepochopiteľnú byrokraciu majú asi všade, no v mnohých rovinách nie je Irán a Európa ani zďaleka porovnateľná realita - či pre ženy, alebo gayov ... Neviem či takéto lacné zjednodušenia možno ospravedlniť tým že je to subjektívne vnímanie z pohľadu postáv.
Ku koncu nielen postavy ale aj celý film uteká z bezvýchodiskovosti ktorú celkom dobre načrtol ... do akejsi "rozprávky", poetických inštalácií, akoby tu už scenárista/režisér nevedeli ako ďalej pokračovať. Podčiarkuje tak zvláštny mimozemský dojem z celého tohto príbehu, ktorý pôsobí mierne neukotvene, rozpačito, alebo cudzo. Či to bol taktický zámer alebo nezručnosť tvorcov nech si každý zodpovie sám.