Je pravděpodobně nejlepší a nejúspěšnějí poválečný muzikálový autor na Brodwayi.
Narodil se 22. Března 1930. V jeho poměrně osamělém mládí mu pomohl otcův kamarád ze sousedství Oscar Hammerstein II.. Sondheimova kariéra bleskově odstartovala ve 26 letech, poté co absolvoval Williams College. Oslovil ho Leonard Benstein aby napsal hudbu k West Side Story. V následujícím roce napsal hudbu pro June Styne (Gypsy).
Jeho práce je velmi těžko zařaditelná. Nedá se jen tak kategorizovat. Je gay a přesto málokdy vytvořil gay charakter. Zvládá mnoho hudebních stylů a rozmanitých směrů. Každý nový projekt je pro něj výzvou. Jeho texty jsou inteligentní, vtipné a ironické, stejně jako hudba, která je odvážná.Jeho tvorba přesto odkazuje na jeho gay předchůdce, hudební skladatele a autory, jako byly například
Noel Coward, Lorenz Hart, nebo Cole Porter. Stephenovo představení ukazují netradiční pohled na jinak klasicky ztvárněná témata, jako je láska, romantika. Ironicky ztvárňuje i gay kulturu, která se během jeho života stala velkým tématem. Jeho hudba se stala i tvůrcem gay kultury ve spojených státech. Mezi hudební kousky patří například písně:
Somewhere - West Side Story (nazpívala například i Barbara Streisand - kdo znáte seriál Chůva k pohledání..........
"Bááárbra.........držte mě......":)),
Losing My Mind - Follies (Nazpívala Dorothy Loudon),
Being Alive - Company,
Send In The Clowns - Barbara Streisand (nazpívala svou cover verzi).
Mezi jeho největší úspěchy patří: Společnost (1970), Follies (1971), Malá noční hudba (1973), Pacifik předehry (1976), Sweeney Todd (1979), Into The Woods (1987), Neděle v parku s Georgem (1984 ) Assassins (1991), Passion (1994) & Getting Away With Murder (1996).
Vyhrál šest Tony, dvě Grammy a Pulitzerovu cenu,spoustu divadelních ocenění. Není to jen další slavný umělec ,co složil pár slavných písní a napsal několik úspěšných textů. Je to člověk co velmi ovlivnil hudbu jako takovou. Stephenovy hry se neustále obnovují a hrají po celém světě. Jeho hudba se stala normou, dílem, které ovlivnilo kulturu celých Spojených Států, Evropy a některých asijských států. V roce 2008 mu byla udělena zvláštní Tony Award za celoživotní přínos v divadle.
Mě osobně se líbí jeho hudba ve filmu
Camp (2003). Je nádherně zpracovaná, lehká, vzdušná, přesto plná emocí. Jedna píseň je plná bolesti a utrpení, přesto oslavuje život a narození. Další je plná radosti a lidskosti. Ve filmu zazněla tato:
Ladies Who Lunch - Camp (zpívá Anna Kendrick)