- Filmy
- Filmobanka
- A Home at the End of the World / Domov na konci světa / Tři do páru (2004)
A Home at the End of the World / Domov na konci světa / Tři do páru (2004)
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
Film zaznamenává životy Bobby a Jonathana, dvou přátel z dětství, kteří se potkají na předměstí školy v Ohiu. Od okamžiku, kdy se potkají, jsou Bobby a Jonathan nerozdělitelní. Pro Johnathana je nekonvenčí Bobby spojením se světem ve větším rozměru. Pro Bobbyho představuje Jonathanova rodina a především jeho matka Alice určitý druh stability, kterou sám nikdy nepoznal.V průběhu dospívání vyrůstají odděleně jen proto, aby se opět potkali v New Yorku, kde, společně s lehkomyslnou Clare, vytvoří nový druh rodiny. Nyní se však objevuje otázka: dokáží žít v podivném trojúhelníku, tak aby nebylo zničeno jejich přátelství? Film je založen na knize Michaela Cunninghama, vítěze Pulitzerovy ceny za ro-mán Hodiny, který také napsal scénář, snímek pohlíží na to, co vnímáme jako lásku, závazky a loajalitu. Zabývá se taktéž především otázkou role rodiny a ukazuje nám její pravou podstatu.
Uživatelské recenze
Cunninghamův román (i film) je vystavěn na hypotetické trojici dvou mužů a jedné ženy, které propojují přátelské i milenecké vazby. Trojice si vybuduje společný, relativně izolovaný domov a vychovává i dítě. Na Cunninghamovi je cenné, že ačkoli je gay a mohl by mít tendenci snít o společnosti, která vznikne leda daleko v budoucnosti (pokud vůbec), vidí možnosti a limity podobných netradičních rodin hodně zřetelně: matka s dítětem domov-konstrukt opouštějí a soužití mužské části trojice nabývá náhle úplně nového opodstatnění. Ač to autor nevyslovil, je zřejmé, že otec, matka a dítě se brzy opět spojí - sám osud prosadí tradiční model.
Všeobecně se soudí, že film kvalit své literární předlohy nedosahuje. Nemění to nic na tom, že jde o film v mnoha ohledech vynikající.
Viděl jsem film dvakrát, ale už mohu srovnávat (např. s El sexo de los ángeles). Jistěže má snímek své kvality, ale mě tam chyběl více rozvinutý vztah mezi Bobbym a Jonathanem v dospělosti (a to jak ze strany scénáře, tak i herecky) a celé mi to přišlo takové méně reálné a někdy i ztřeštěné a zároveň odtažité, ale určitě doporučuji …
Nejde ani o tuctovú depresívnu drámu, ani o vtieravú komédiu, ani o lepkavé romantické žužu, či pornograficky deformovanú spotrebnú erotiku - hoci poníma esenciu z každého zmieneného žánru. Každý žánrový prvok pôsobí úprimne a skutočne, netlačí sa na pílu, ani nevyvolávajú pocit, že by boli len povrchne načrtnuté, miešajú sa v primeranej dávke a s ozajstným kuchárskym umením - preto príbeh, postavy aj celý film pôsobia vskutku životne.
Nikto z nás nežmýka emocie - oni skutočne vznikajú. Pútavý obraz za obrazom, ani jeden nie je spracovaný otrepaným spôsobom - tragická smrť brata, ujatie sa siroty rodinou kamaráta, trávou zhulená mama v podaní Sissy Spacek, experimenty so sexualitou i láskou, netradičný trojuholník, nevyliečiteľná choroba.
Zatiaľ mne najsympatickejšia úloha pre Colina Farrela - citlivý osudom skúšaný bisexuál - ktorý s prostou logikou lásky stojí medzi ženou a mužom svojho života. Sexualita tu nie je podávaná hystericky, ale práve cez optiku citov - keď máš raz niekoho rád, neriešiš, akého je pohlavia. Keď maš niekoho rád, nepýtaš sa, či je druhý, alebo tretí v poradí - v srdci je miesta dosť. Svojim spôsobom tak film predbieha dobu aj väčšinu "inak orientovaných" diel. S touto filozofiou - živosti, úprimnosti a citlivosti - ustoja postavy hneď niekoľko ťažkých peripetií života, ktoré by v inom filme boli pravdepodobne same o sebe príliš veľkým sústom. Znášajú ich aj s istou ľahkosťou (ohybnosťou?), akej je schopná len naozaj pestovaná duša. Preto si dovolím na záver vysloviť aj to najvyššie hodnotenie - Domov na konci sveta je oduševnelým filmom.