- Filmy
- Filmobanka
- Baisers cachés / Hidden Kisses (2016)
Baisers cachés / Hidden Kisses (2016)
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
Nathan políbí na třídním večírku spolužáka. Fotky se ale vzápětí objeví na Facebooku. Nathan se stává terčem šikany spolužáků. Jeho otec Stéphane se mu snaží pomoct.
Uživatelské recenze
K téměř nejvyšším známkám mě odradilo "něco", co nedokážu přesně definovat - scénář, jakoby dva tři díly miniseriálu za sebou, někdy lehce nevěrohodné a americky sladkobolně láskyplné. Ale i tak dost výrazný film.
Nejvíc mě ale fascinuje, jak tady více lidí předpokládá, že toto by v současné Francii nastat nemohlo. Vážně? Já jsem tedy na francouzském maloměstě nežil, ale u nás si to představuji celkem živě. Školní šikana je přítomná stále, děti dokáží být těmi nejkrutějšími.
Jinak bych vyzdvihnul herecké výkony, i vedlejší dospělé role dopadly velmi slušně.
Celkové zpracování samozřejmě horší, je to televizní kvalita, ale naštěstí to není vůbec rozhodující.
Klišé, frázy, typizované scény - ale aj z tých by sa pri troche snahy dalo poskladať niečo "štandardné", "neurážajúce", čo by oku a uchu tak nevadilo. Priznám sa, že nie raz som sa musel pozerať cez prsty - lebo to fakt bolelo. Bezprostredné reakcie postáv, ale aj filmovo-výchovné korekcie, patetické preslovy, motivácie, morálne ponaučenia a často aj celý koncept pôsobia pritiahnuté za vlasy.
Jedine čo na tomto snímku pôsobí autenticky - sú rôzne formy šikany, nenávisti, ľahostajnosti dospelých, alebo psychopatizmu. Bohužiaľ, satisfakcie divák pocíti málo, pretože sa tvorcovia rozhodli všetko nasilu napasovať do umelého didaktického sveta "kde všetko teba pochopiť a prijať s láskou". Bezmocnú slabosť dospelých, bezbrehý machizmus samcov, alebo vážne psychické poruchy, týranie a vôbec kriminálne správanie - či už na škole alebo v rodine. Už v 90. rokoch by za podobné situácie sedela väčšina dospelých z tohto filmu v base, so zákazom približovať sa k deťom - či ide o učiteľský zbor (na čele s riaditeľom) alebo rodičov.
Ako tu niekto poznamenal, tento film pôsobí ako z 50. rokov - ale nie preto že by sa spoločnosť nikam neposunula - ale preto že už vyznieva trápne tým ako robí zo sexuality "hí" a ako nejapne, nedospelo a donebavolajúco pasívne sa v ňom postavy správajú práve v rámci toho domnelého edukačného posolstva. Tento film jednoducho po roku 2000 nemal vzniknúť, tobôž nie v Západnej Európe. Neviem ako by ho videli hetero diváci, ale pre gaya už vyznieva nechtiac takmer homofóbne. Sorry.
Pokud pomineme širší souvislosti, jde o hezky natočený, obsazený i odehraný film kritický k homofobii. Mezi kvanty takových filmů, které byly natočeny za desítky let, patří určitě k těm dovedněji zpracovaným. Režisér je ostatně zkušeným harcovníkem v oboru TV tvorby. Tvůrcům se poutavým příběhem téměř podařilo zamaskovat záměr poučit, ba přímo vychovat, ačkoli k docílení toho záměru naplnili film až po okraj skoro všemi typizovanými situacemi příznačnými pro antihomofobní filmy. Možná, že nejen po okraj, ale i drobet přes.
Jinak budou věci vyhlížet, pokud širší souvislosti nepomineme. Jeden z diváků na IMDB píše, že si při sledování stále kladl otázku, jde-li o příběh z roku 2016, nebo z roku 1950. A opravdu: ve filmu jsou současné reálie naroubovány na dramatické situace, jaké se zobrazovaly před desetiletími, ale které dnes, alespoň takto pohromadě, by už asi nenastaly, a proti nimž by dnešní aktéři už našli obranu. Přejeme-li si upozorňovat veřejnost na problémy gayů, pak méně by dnes bylo víc: film může být homofoby dost snadno odmítnut jako přepálená, na city útočící propaganda, která už dávno neodráží realitu. Co hůř: podobně ho může vnímat i veřejnost.
Také zde mnozí kolegové nevěří, že by byl takový příběh v současné Francii možný. Zkusím to vyjádřit trochu jinak: pokud toto je skutečný obraz současné Francie, pak ta desetiletí zápasů s homofobií byla úplně zbytečná a nepohnuli jsme se kupředu ani o píď. Musíme doufat, že tomu tak není. Řečeno s Čechovem: já tomu věřím, horoucně, vášnivě tomu věřím...
Kolega níže vyslovil údiv nad tím, že lékař může mít "tak zastaralé názory". Samozřejmě může, vysokoškolský diplom v oblasti přírodních (ani jiných) věd zaručuje snad, že poskládal předepsané zkoušky, ne však, že je vzdělaný nebo že není hlupák; vždyť i takový Roman Joch je podle diplomu lékař. A Francie není jen Paříž, ale také francouzský venkov, malá města. Co se ve filmu ukázalo, je bez obtíží myslitelné i u nás, navzdory všemu (skvělému) českému ateismu. Konečně, často se ve filmu jednalo primárně o mlčení a neodporování agresi někoho jiného nebo o "not my business" v případě učitelů.
Může-li být nepochopení nebo strach z homosexuality mimo jiné i projevem nedostatku schopnosti se sebemenším způsobem vcítit do pozice "odlišné" citové orientace coby pozice druhého člověka, pak jsou tento a podobné filmy (nebo knihy, zkrátka: příběhy) neobyčejně důležité, protože se snaží k tomu vcítění napomoci, ukázat mu cestu. Ne každý film se musí stát milníkem ve vývoji kinematografie. Bohatě postačí, ukáže-li příběh, ze kterého si každý může odnést do života něco podstatného a užitečného.
Vše je naprosto uvěřitelné, i to, že dnes je doktor schopen mít tak zastaralé názory-výborně dáno do kontextu sportovního prostředí, kde se homofobie stále drží, zvláště v tomto odvětví, kde "slečinky" nemají místo. Herci jsou uvěřitelní, zvláště pátrací scéna- veškeré reakce a chování odpovídá dané situaci.
Film výborně ukazuje pocity jednotlivých účastníků.
Jednoznačně doporučuji.
Co se mi nejvíc líbilo, byli herci v hlavních rolích, jsou totálně roztomilí a kupodivu i uvěřitelní a spolu tvoří pár přímo k nakousnutí :)
Faktem je, ze pri rychlosti proroustani muslimu do evropy a velmi vstricneho ustupovani jejich nabozenstvi kteremu se musi prizpusobovat evropani to muze byt nadcasovy snimek.