- Filmy
- Filmobanka
- Férfiakt / Men in the Nude (2006)
Férfiakt / Men in the Nude (2006)
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
Dodatečné informace o filmu
Přestože je padesátiletý Tibor stále atraktivní a aktivní muž, jeho úspěšná kariéra spisovatele je již u konce. Jeho žena bývala známou herečkou, ale nyní dostává role pouze v provinčních divadlech. Navíc se zdá, že jejich vztah došel do mrtvého bodu a spolu zůstávají pouze proto, že se bojí osamocenosti a stárnutí. Všechny tyto okolnosti dělají z Tibora velmi snadnou kořist, která udělá cokoli proto, aby se zabavila. Přestože měl Tibor celý život pouze heterosexuální vztahy, jednoho dne se zamiluje do svůdného mladého muže.
Snímek jemně a napínavě vykresluje milostné dobrodružství stárnoucího muže, ale můžeme ho považovat i za poctu, kterou režisér Esztergályos vzdal klasickému příběhu Thomase Manna Smrt v Benátkách. (Febiofest 2009)
Uživatelské recenze
Příběh je prostý. Krize středního věku za vrcholem, začínají obavy z blížícího se stáří, a právě v tento moment nakráčí do života intelektuála, průměrného, ženatého a jistě heterosexuálního spisovatele, devatenáctiletý prostitut. Hned za ním také přifařený svět vyděračů, zlodějíčků i zlodějů. Vzplanutí je pro pána na prahu stárnutí záhubné - ano, tvůrci se snažili zužitkovat k podpoře uměleckých ambic filmu i motivy Mannovy Smrti v Benátkách, jenže na to nemají. Prostě taková ne špatná, ne skvělá koukačka, sice tušíme, jak to dopadne, ale jsme maličko zvědaví, kterou z mnoha předvídatelných cest to tvůrci tentokrát k očekávanému závěru dopraví.
Na filmu je zajímavé, že dost dobře popisuje podsvětí, které se i zde na gay komunitu, zejména tvůrčí a movité osoby, lepilo za minulého režimu. Byla-li situace v Maďarsku stejná ještě v roce 2006, kdy film vznikl, nebudí to optimismus.
A ještě zajímavější je motiv heterosexuála, který se v zásahu krize středního věku zamiluje do krásného mladíčka. Tenhle motiv skvostně zpracoval Cunningham (Za soumraku), hlavně se ale vyskytuje i v reálném životě. Nejspíš nejde o homosexualitu, ale o zvláštní druh narcismu: ti pánové se patrně zamilovávají do vzdalujícího se obrazu sebe samých, když ještě byli hezcí, svěží, naivní a neusmýkaní životem. Obrazu možná pravdivého, možná jen vysněného.
Chvíli jsem přemýšlel, jestli tvůrci udělali ve vztazích takový chaos s uměleckým záměrem či jen chtěli zmírnit téma homosexuality pro žvejknutí maďarskou veřejností... to už se asi nedozvíme. I když tento film určitě neudělá díru do světa, ve srovnání s českou gay kinematografií (což se asi k blízkým poměrům nabízí) je i přes ne moc známou maďarskou filmovou tvorbu o třídu výš.
Za titulky děkuji.
Slibně rozvíjený příběh někde v půli ztrácí jakoukoliv srozumitelnou logiku a přestává být jasné, o čem vlastně film je, je-li vůbec o něčem.
Zahrávání si se Smrtí v Benátkách (ano, zazní tu i Mahlerovo Adagio) se ukazuje jako smrtící: nic nemohlo obsahovou prázdnotu podtrhnout výstižněji.
Jelikož jsem zůstal do konce, mohl jsem si vskutku vychutnat závěrečnou scénu, v níž stárnoucí spisovatel za fatalistického hudebního podkresu vstupuje ve svém bytě do rudě osvětlené místnosti. Jedná se zřejmě o vyprázdněný špajz a spisovatelův výraz, s nímž se v něm vtiskne do kouta, jednoznačně svědčí o tom, že zmizelá manželka s sebou odnesla všechny salámy!!!