- Filmy
- Filmobanka
- Joshua Tree, 1951: A Portrait of James Dean (2012)
Joshua Tree, 1951: A Portrait of James Dean (2012)
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
Asi už nikdy se nebude opakovat příběh tak zářivé hvězdy, jakou se stal James Dean. Za život natočil jen tři celovečerní filmy a ani premiéry toho posledního se nedožil. Úspěch i smrt ve čtyřiadvaceti letech. Za první film - "Na východ od ráje" obdržel posmrtně Oscara, především se ale stal ikonou poválečné generace. Problémový a citlivý chlapec - opravdový "rebel bez příčiny". Představitel nového typu herectví, které přinesli právě James Dean, Montgomery Clift a Marlon Brando do Hollywoodu. Bozi ho milovali - zemřel mladý a pak už ho miloval celý svět. Už za jeho života se naznačoval jeho vztah k Marlonu Brandovi z doby, kdy spolu studovali, ale stejně jako u R. Hudsona nebo M. Clifta se sexuální preference nezveřejňovaly. Film Joshua Tree je natočený v roce 2012, a tak otevřeně mapuje Deanův život před odchodem do Hollywoodu. I přes nízký rozpočet je podivuhodně dobře vykreslená atmosféra té doby.
Uživatelské recenze
Matthew Mishory ve filmu zachytil krátký úsek Deanova života před odchodem do New Yorku, kdy už bylo zřejmě pohromadě vše, co Deanovi umožnilo útok na postavení v první lize. O herecké práci se ale dozvíme jen málo, dominuje soukromý život, a v něm vidíme specifického narcise, který se ve vztazích nikdy nevydá úplně: vždy zbývá kousek tajemství, které udržuje jeho přitažlivost. Mishory nekárá, prostě přijímá, že Deanova výjimečnost to ospravedlňovala. Rozumnou míru obdivu překračuje Mishory v závěru filmu, když se zjevným odkazem na Deanův předčasný konec nadneseně vtahuje do hry Malého prince. Malý princ ovšem odešel proto, že dítě musí dorůst, Dean právě naopak proto, že nedorostl, že nezvládl příval peněz, s nimiž neuměl zacházet: velmi častý osud příliš mladých hvězd.
Mishoryho film rozhodně není komerčním životopisem a inspiruje k mnoha úvahám.
Na film jsem se řádně připravil, osvěžil si Deanův životopis, pročetl celou řadu recenzí na různých serverech. Mě se snímek velmi líbil (taky díky jedné z dam tohoto serveru, překladatelce kalerme), protože už jsem předem věděl, co mohu očekávat a nejsem rozladěn jako někteří z toho, že se vlastně ani tak nejedná o životopisný film.
Já nepotřebuji vědět u Deanova života každý detail, a že v pátek třináctého byl na obědě už v 11,00 h a ve 14,07 h se šel vykakat. Přeci je to jasné už z názvu filmu a i z celkového pohledu tvůrce M. Mishoryho. Jedná se o jeho, opravdu doslova snový pohled na určitou část Deanova života, upjatý pohled, což ale tentokrát není vůbec na závadu, děj je schválně trošku přeházený a upozaděný, není hlavní nosnou linkou filmu, tou je naprosté okouzlení tehdejší dobou začátku padesátých let, pár let po válce.
Měl jsem na mysli dobu ve svobodném světě, ne v zemích osvobozených sovětskou armádou, kde se postupně usazovaly stalinistické režimy a diktatury. Naprosto dokonalé zpracování (zde opravdu vítězí forma nad příběhem), kamera v některých místech snad až přeumělkovaná, kouzelná a lahodná hudba a když si odmyslíme, že cílem nebylo kopírování Deana do úplného puntíku, tak i velmi dobré herecké výkony. Já s nadhledem píšu, že jsem s tímto uměleckým dílem spokojen a budu se k němu vracet … a to nejen kvůli Deanovi …