- Filmy
- Filmobanka
- Otôto no otto / My Brother's Husband (2018)
Otôto no otto / My Brother's Husband (2018)
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
Přeloženo
Mike a Ryoji byl pár, Ryoji však zemře a Mike se vydá do Japonska vyhledat rodinu zesnulého přítele. Následuje bezprecedentní a srdcervoucí pohled na stav většinou uzavřené japonské gay kultury.
Podle japonské mangy.
Uživatelské recenze
Nejvíce se mi líbil po herecké stránce třicetiosmiletý sympoš Ryoji, zkušený japonský herec, postavu otce zahrál bezvadně. Mike, vlastně teď už Japonec, původně z Estonska, se snažil, jen pro mě bylo úsměvné, že ho pořád oblékali do té oranžové vesty (u nás ji nosí stavební dělníci či kopáči kanálů), aby ho opticky ještě "zvětšili" (?). Holčička byla fajn, jistě vyhrála nějaký konkurz a zahrála to tak, jak tvůrci chtěli. Zvuk i zpracování na solidní úrovni. Spokojenost.
https://mydramalist.com/26489-my-brother-s-husband
Kým manga predstavuje statické výrezy/obrazy zo situácií, ktoré ako skratky svižne odsýpajú, vo filme ktorý plynie v čase treba vyplniť medzery medzi nimi, poprepájať ich - a tu už zdá sa púhe "zahranie komiksu" nestačí. Dokonca pôsobí trochu gýčovo, umelo, nasilu.
Na druhej strane, je to zaujímavý stret medzi japonskou spoločnosťou ktorá hoci je súčasťou vyspelého technokratického Západu, vie byť aj prekvapivo konzervatívna (najmä v LGBT otázkach) ... a Kanadou ktorá je na opačnej strane liberálne-progresívneho spektra. Obe sa tak našincovi môžu zdať mierne cudzie. Ich stret je tu však podaný až prekvapivo harmonicky.
Ja osobne, ako fanúšik anime filmov, po tom čo som prečítal aj Tagameho knihu, som neodolal vidieť ako všetky tie už dôverne známe kreslené scenérie Tokya budú vyzerať naživo. Skoro ako návšteva filmovej lokácie. Veľmi oceňujem neobvyklú/neokukanú voľbu suchej zimy pre filmovanie.
Vizuál, hnedé tónovanie, moderné retro filtre - mi prišli ako to zaujímavejšie na tejto sérii. Staré vláčiky, kúpele onsen, kulinárske dobroty - skoro ako poobedný program o varení.
Adekvátne programu o varení to bolo s hraním. Nájsť japonsky hovoriaceho belocha, "medveďa", ktorý nemá problém zahrať gay aktivistu - asi nebolo ľahké. Estónsky herec a bývalý zápasník sumo Baruto Kaito skôr deklamuje než hrá, na úrovni herectva o sto rokov dozadu. Možno zápasil s japončinou. Možno len napodobňoval miestny spôsob formálneho vyjadrovania. Neviem. Mladá herečka dáva Kanu na úrovni anime - excitovanú až na hranicu znesiteľnosti. Síce sme na to z animákov zvyknutí - ale vidieť to naživo nepôsobí najlepšie. Najprirodzenejšie pôsobí civilne sympatický Ruyta Sato ako Yaichi/Rioji a jeho ex-manželka.
Proste pozitívna injekcia priamo do zadku. Mike sa snaží zapáčiť. Až moc. Kana je vo vytŕžení. Až moc. Yuichi sa snaží chápať. Až moc. Všetci sa učia sa byť úctiví, milí, tolerantní, moderní. Až moc. Ako výchovný program pre deti (či našich politikov - podobná mentálna úroveň) by som to dal do hlavného vysielacieho času. Európsky gay divák sa však bude asi červenať trápnosťou.
Plusy: Chemie mezi ústřední trojicí (vč. dětské herečky). Velesympatický medvěd. Věrohodný a sympatický apel na toleranci.
Mínusy: Snad jen pohádkovost, jakkoli bylo porozumění dítětem, nezatíženým předsudky, přirozené (výborná scéna, jak přijala logické vysvětlení strýcovy homosexuality, aniž by si jako leckterý dospělý hned představovala jen ty "prasečinky").
.