- Filmy
- Filmobanka
- Plynace wiezowce / Floating Skyscrapers / Plovoucí věžáky (2013)
Plynace wiezowce / Floating Skyscrapers / Plovoucí věžáky (2013)
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
Mladý sportovec Kuba, žijící s matkou a přítelkyní Sylwií, se jednoho večera seznamuje se stejně starým Michalem. Mezi oběma mladíky se začíná rodit křehký, ale nepříznivými okolnostmi komplikovaný vztah... Vizuálně podmanivá gay romance se citlivě dotýká otázek odhalování lidské sexuality, hledání vlastní identity i touhy po její akceptaci společností. (MFF Karlovy Vary)
Uživatelské recenze
Ďakujem pekne za titulky.
Vysokoškolák a sportovec Jakub má sobeckou a manipulující matku, před níž hledá útočiště u milenky Sylvie, která je ovšem neméně sobecká a manipulující. Záporné charakteristiky těchto klíčových postav, včetně neuvěřitelné Jakubovy submisivity, jsou vykresleny v monstrózních, téměř patologických rozměrech. Každý Jakubův pokus o sebeosvobození je potřen téměř v zárodku, a i tyto pokusy jsou vyšinuté: Jakub záměrně zmaří svou nominaci na olympijské hry, zběsile brutálním útokem zareaguje na (spíš žertovnou) poznámku, že je gay. Ten útok by si divák měl vybavit, jestliže mu závěr filmu připadá nelogický a nesoučasný - kamera si s "osudovostí" prostoru garáží hraje tak často a tak dlouho, že souvislosti zatemní.
Do kontrastu s tímto ostrovem deviace staví Wasilewski Jakubův homosexuální úlet na záchodku stadionu (patrně ne první), a zejména následnou, velmi přirozeně a pozitivně působící romanci s gayem Michalem. Zdánlivě normální je zvrhlé, zdánlivě zvrhlé je normální.
Leccos ve filmu (a hlavně asi jeho polský původ) svádí k domněnce, že hlavním téma je homofobie. Vidíme ovšem, že Michalova rodina přijímá jeho CO s pochopitelnými rozpaky, ale nekonfliktně, že Jakubova matka i Sylvie se neotřásají ošklivostí nad homosexualitou, ale strachem, že by se ujařmený Jakub mohl vymanit z jejich vlastnictví, a že závěrečná tragédie je především odplatou za běsnění, jímž si Jakub odreagoval svou frustraci.
Nabízí se ale také, že i Jakubovo homosexuální jednání má Wasilewski jen za jeden ze způsobů, jimiž Jakub uniká útisku, nikoli za projev jeho skutečné lidské podstaty, a že film tedy není primárně o homosexualitě. Zlo plodí zlo, to chtěl asi Wasilewski říci na prvním místě. Myšlenka se mu bohužel, hlavně ve scénáři, rozeběhla do příliš mnoha stran a klopýtla o příliš mnoho nástrah, jež uchystal sám sobě. Ocenit je třeba výbornou, velmi současnou kameru a prvotřídní výkony herců.
Přesto jsem si film užil i díky možnosti zopakovat si znalost polštiny!
Odhlédnu-li však od tohoto (pro mě) faktu (za což strhávám body za příběh), je film zpracován na solidní úrovni, včetně hudby, obsazení i kamery. Zkrátka - moderní gay film, který vznikl na polské půdě.
Obávám se, že nebude dlouho trvat a místo někdejšího pohrdavého mávnutí rukou nad polskými filmovými gay počiny, jim budeme moci uslintaně závidět.
Pokud by to opravdu nebyl polský Volný pád, neváhal bych udělit plný počet bodů ve všech kategoriích. Bohužel či bohudík - Němci jsou preciznější.
Pekne sa nam to zaulovalo, zauzlovalo, az sa nam to totalne zauzlilo, ze sme z toho nevedeli von. Asi toto si pomysleli tvorcovia filmu. Alebo reziser scenaristom povedal, ze nemaju rozpocet na natocenie dalsej hodiny, tak sa rozhodol ze postava, ktora sa v celom filme ukazala asi na 5sekund, hlavnemu hrdinovi proste rozkope hlavu na cucky. A bol koniec...
Nebyt vlastneho golu, ktory si zaverom strelili scenaristi do brany, by film bol horucim kandidatom na viacere minimalne europske ceny.
A kvoli tomu lizaniu chlpov na piči by som zrazil hodnotenie na 20% gay :-)
/// Beriem spat. Scenarista a reziser je jedna a ta ista osoba. Takze potom mi ten koniec filmu uplne nedava zmysel. Preco to urobil, preco?
Zprvu jsem byl nadšen, že Poláci se pustili do této tematiky a i z hlavních hrdinů, že to byli normální hezcí mladí chlapi a ne vykroucené buzny. Ale mé nadšení postupně trochu opadlo a především zavěr - pro mě hnus, nesnáším krváky, násilí, jako kdyby film sám nabádal, že za to, jak se představitel choval, zaslouží smrt...
Na druhou stranu je potřeba vyzdvihnout přirozenost v drobnostech. Záběry na to, když spí, sexuální scény, když se jdou večer koupat do jezera...to vše by v americkém filmu vypadalo úplně jinak. A to hlavní - gayové zde nejsou vykresleny jako vykroucené slečinky.
Taky je potřeba zmínit, že Poláci se aspoň snaží a nějaké filmy točí. U nás se neděje prakticky nic.
Pro mě zarážející byla atmosféra filmu - všichni pořád byli vážní, zadumaní, většinou mlčeli, byli uražení nebo naštvaní, otrávení, ani v sexuálních scénách, ať už on-on nebo on-ona, nebyla nějaká radost. Celý film kvůli tomu na mě působil šedě, bezútěšně (značná část filmu se odehrávala po večerech a nocích) a tento dojem ještě dorazila závěrečná vražda, která mi přišla zbytečná. Pokud úmyslem režiséra bylo v divácích navodit pocit sklíčenosti, aspoň u mě se mu to povedlo. Pokud toto mělo být drama jako v životě, musel by to být dost bezútěšný život. Tento film by klidně mohli pouštět na katolických shromážděních, aby ukázali "vidíte, homosexualita do srdce vnáší smutek a beznaděj, ale s pomocí Ježíše se jí můžete zbavit a nalézt v životě úlevu".
Perlička z komentáře na IMDb: "Kuba ... se nechává kouřit na záchodcích (patrně od jiného mladého muže, ačkoli zvukové efekty navozují dojem, že tam s sebou má hladového labradora)."