- Filmy
- Filmobanka
- Q18 liang zi yu yan /Q18 Quantum Dice: Allegory of the Quantum (2024)
Q18 liang zi yu yan /Q18 Quantum Dice: Allegory of the Quantum (2024)
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
Představte si svět, kde technologie může pomáhat i s těmi nejtěžšími nemocemi, ale možná ne tak, jak bychom si představovali. Tento seriál vypráví příběh Kuanga, chlapce, který se potýká s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Jeho otec, doktor Ke, se mu snaží co nejvíce ulehčit život. Vytvoří tedy pro něj dvě kvantové umělé inteligence, aby mu pomáhaly objevovat svět. I ony poznávají, učí se o životě, lásce a ztrátě. Co se stane, když umělá inteligence začne prožívat emoce? Na hlavní příběh postupně navazují další dějové linky a odkrývají spoustu hlubokých témat a otázek na pozadí pokročilé technologie.
Uživatelské recenze
Neviděla jsem zatím moc sci-fi seriálů s LGBTQ tématem, většinou maximálně fantasy nebo mysteriózní, takže z žánru sci-fi je tohle jeden z velmi mála projektů, které jsem viděla. Potěšilo mě, že se tu objevuje i několik známých tváří, jak v hlavních, tak vedlejších rolích, a všichni herci byli sympatičtí a odvedli naprosto skvělé výkony.
Od začátku se tento seriál nese na vážné vlně ohledně života a vlivu technologií na náš svět. Hlavní příběh se v jednotlivých dílech prolíná s dalšími přidruženými událostmi.
Hlavní linka je o chlapci Kuangovi (Hsiu Fu Liu), který trpí ALS (Amyotrofická laterální skleróza). Jeho otec, doktor Ke, pro něj vytvoří dvě kvantové AI, aby mu pomáhaly poznávat svět. AI využívající kvantové výpočty – Black (Aaron Yan) a AI využívající kvantové senzory – White (Shih Chih Tian). (Černý a Bílý – jeden rychlý, přesný a praktičtější, druhý citlivější na detail a vnímavější. Skoro bych je přirovnala k mozku a srdci.) Spolu s nimi sledujeme, jak poznávají, chápou a vnímají emoce, lásku, život a smrt. V tomhle je to místy docela roztomilé, jak „vysílají a přijímají elektronické signály“ (lásku), a oba jsou úžasní. Myslím, že si je každý musí oblíbit.
Kromě toho se zde v průběhu seriálu řeší i podstatné společenské otázky a problémy. Já si jich sem pár vypíšu, protože jich mám teď po zhlédnutí plnou hlavu.
• Jak dlouho byste se dokázali dívat na to, jak někdo z vašich blízkých stárne, chřadne, ale nemůže zemřít? Je to pak pro toho člověka ještě život? Jak může nemoc ovlivnit vůli žít?
• Chtěli byste vnímat partnera stále takového jako v momentu, kdy jste se do sebe zamilovali? Byl by pocit falešného štěstí i po letech relevantní? A bylo by to vlastně falešné štěstí, když jsme ho jednou cítili, jen na něj běžně zapomínáme?
• Je dobré stavět technologie nad všechno? Ale je zároveň dobré je nevyužívat vůbec? Není rovnováha tou správnou cestou?
• Můžete jako rodič z takzvané lásky naplno rozhodovat o svém dítěti bez jeho vědomí? Není to jen akt sobeckosti? Nedělá to rodič jen pro sebe?
• Můžeme být absolutně šťastní ve svém vlastním vytvořeném světě? Nemůže nás realita nakonec dohnat? Můžeme rozhodovat za ostatní?
Jak jsem psala výše, tento seriál vyvolává spoustu otázek a dotýká se mnoha vážných témat. Věřím, že nikomu nedovolí se nezamyslet. Zasáhne city člověka, protože i když se z toho aktuálně nic stát nemůže, tak to, o čem každý příběh vypráví, rezonuje s každou dobou a jedincem. Chvílemi to bylo velmi intenzivní, například když se Kuang v 6. epizodě konečně dozví pravdu – a jakým způsobem… musí to být hrozný pocit.
Seriál obsahuje mnoho krásných kinematografických scén, příjemnou hudbu a ubíhá velmi rychle. Tvůrcům se povedlo ztvárnit budoucí svět i virtuální prostředí poměrně dobře. Rozhodně nechci hledat žádné chyby, protože mě nic nerušilo. Nenašla jsem ani jediné místo, které by bylo nudné, a pokaždé jsem potřebovala hned pustit další díl.
Řekla bych, že bych ho doporučila všem ke zhlédnutí, ale upřímně nevím, jestli bude úplně pro každého. Je trochu komplikovanější, inteligentní, nutící k zamyšlení. Není moc vhodný na pouštění, když chcete jen relaxovat nebo moc nevnímat, ale já za sebe vím určitě, že ho budu chtít vidět znovu.