- Filmy
- Filmobanka
- All of Us Strangers / Všichni moji cizinci (2023)
All of Us Strangers / Všichni moji cizinci (2023)
Základní informace o filmu
Sekce a rozdělení filmů
Dodatečné informace o filmu
Scénárista Adam se jedné osudové noci náhodně setká se svým záhadným sousedem Harrym, což zcela naruší rytmus jeho každodenního života. Jak se ti dva postupně sbližují, Adam je náhle vtažen zpět do domu, kde trávil své dětství, a překvapivě zjišťuje, že jeho rodiče, kteří před více než 30 lety zemřeli, jsou stále naživu a vypadají úplně stejně jako v den, kdy zemřeli... Film je založen na stejnojmenném románu z roku 1987 japonského scenáristy a romanopisce Taichi Yamady.
Uživatelské recenze
Po delší době film, kterej ve mě bude rezonovat ještě dlouho. Je dojemnej i romantickej, citlivej i drsnej a jak napsala Alissa Wilkinson z New York Times, "odehrává se v prostoru, který se zdá být snem nebo halucinací, pulzující vlnící se duší lásky".
A Andrew Scott je prostě strhující.
Nebudem tvrdiť, že je to za plné skóre - v istom náhľade sa mi film zdal "na prežitie" ľahší relatívne k enormne náročnej poctivej batožine, s ktorou sa podujal pracovať. Nijak zásadne katarzný vo svojom rozuzlení. No to sú asi jediné slabiny ktoré mu momentálne dokážem vyčítať.
V pozvoľnom akoby utlmenom plynutí deja možno nájsť paralely s Weekendom - typický Haigh-ov rukopis: Dôraz kladie na vytváranie a zachytávanie nálad, preciťovanie intimity v zdanlivo nedramatických scénach. Mne osobne tu (v pozitívnom zmysle) bila do očí civilita a ľudkosť - v komunikácii aj intimite medzi dvoma hlavnými protagonistami - teda to čo volám "gay návyky zo Západu", zatiaľ dosť vzácne tu vo východnej Európe. Nostalgická pripomienka a pohladenie, že niekde na svete sa to dá aj inak... Od tvorcu Weekendu, s jeho liečivou dávkou "obyčajnej" človečiny, by som nečakal nič menej. Trochu to samozrejme kompenzuje povinná jazda s "normalizovanou" konzumáciou rekreačných substancií v britskom gay prostredí - ktoré z neho kvôli autenticite asi nešlo vynechať, nech ma na to človek hocako nesúhlasný názor. Sú tu ako to čím sú - pochybné náhražky všeličoho čo v živote chýba - a do príbehu teda pasujú.
Nechal som sa nalákať na Paula Mescala (ocenený Aftersun), no tu hrá jednoznačne druhé husle - popri skvelom výkone ktorý podáva Andrew Scott. Citlivého zraneného dobráka tu hrá a dávkuje presvedčivo, bez toho aby skĺzol do karikatúry či gýča. Paradoxný kontrast dospelosti a zároveň jej životom-podmienenej nerealizovateľnosti. Zaujme aj dospelý Jamie Bell (Billy Elliot) v role otca, o čosi strhanejšie pôsobí Claire Foy. Dôverne známymi postojmi rodičov voči gay synovi sa prehrýzli obstojne, bez toho aby recitovali typizované frázy. Tu ma zaujalo tak posunutie otca do role toho chápajúcejšieho, ale aj unikátny experiement konfrontovať dospelé dieťa s rodičmi keď boli skoro v jeho vlastnom veku, či dokonca mladší, čo dodáva ich dynamike neobyklú vyrovnanosť.
Nebudem prezrádzať zaujímavé zdvojenie pointy vo vyvrcholení... poviem len toľko, že otvára (tak ako celý film) priestor na inerpretácie a osobné dopovedanie. Snímok ako celok dôstojne rozkreslí témy vyrovnávania sa s traumou i tragédiu nepodanej ruky, vzťahu gaya k rodičom, obnaženej zraniteľnosti, ale aj odcudzenosti súčasného života v meste, kde je každý cudzincom a pristupuje k ostatným so strachom a zdržanlivosťou - čo metaforicky evokuje aj prázdny vežiak len s dvoma nájomcami. Priestor tu bude na symbolické interpretovanie kadečoho - od rozprávkovo repetitívnych ciest vlakom do spomienkovej reality duše, až po prítomnosť/absenciu dotykov v jednotlivých scénach.
Výborne to podčiarkuje náladová hudba 80. rokov, ktorá scény nielen podfarbuje, ale s nimi aktívne spolupracuje. A nemožno nespomenúť profesionálnu a zábery krásne maľúcu kameru - celá práca so slnkom, prítmim, krajinou, farbami a svetelnými odrazmi - dokazuje že zručný remeselník nepotrebuje zbytočne popisne znázorniť "to", stačí to načrtnúť.