- Filmy
- Filmobanka
- The Death and Life of John F. Donovan (2018)
The Death and Life of John F. Donovan (2018)
Základní informace o filmu
Dodatečné informace o filmu
John Donovan je hezký a úspěšný americký herec, hvězda televizní show. Rupert Turner je jedenáctiletý školák a Donovanův největší fanoušek. Jednoho dne chlapec napíše Donovanovi dopis a k jeho velkému překvapení a radosti mu herec odpoví. Začíná tak jejich vzájemná korespondence, díky které zjistí, že mají mnoho společného: komplikované vztahy se svými matkami, lásku k herectví a odlišnou sexualitu, kterou si každý z pochopitelných důvodů nechává pro sebe. Dopisují si celých pět let, dokud Donovanovu kariéru nezničí skandál a jeho mrtvé tělo je objeveno v jeho bytě.
Uživatelské recenze
Co se týká samotného filmu, mám z něj poněkud ambivalentní pocity. Na jednu stranu mě docela bavil motiv dítěte, které je až patologicky fascinováno mediální hvězdou (vůbec by mi nevadilo, kdyby to bylo jediné, více rozpracované téma filmu), a líbilo se mi i střídání dvou hlavních dějových linií. Na druhou stranu na mě celá řada věcí působila nevěrohodně - nějak si např. nedokážu představit, že by si titulní hrdina začal pravidelně dopisovat s pětiletým dítětem (!), navíc formou papírových dopisů. Film obsahuje řadu typicky nolanovských uječených scén, kdy na sebe postavy chrlí „dlouho potlačované pravdy“, což má zřejmě působit psychologicky věrohodně, ale na mě to nějak nefunguje. Snad ještě horší jsou scény, které nás zřejmě mají zasáhnout naopak silně pozitivními emocemi. Abychom lépe pochopili, co nám chce režisér sdělit, jsou obvykle podbarvené nějakým popovým flákem, což z nich činí přímo učebnicové příklady kýče. Už chybí jen zpomalené záběry. Nejotřesnější scéna tohoto typu je ta v koupelně, kde hlavní hrdina se svým bráchou zpívají spolu se songem linoucím se z rádia a jejich matka je při tom láskyplně pozoruje. Fuj.
Pro českého diváka může být mimořádně ponižující jedna z úvodních scén, která se odehrává v Praze. Novinářka je nucena komusi telefonovat pomocí starého automatu na mince (scéna se odehrává v roce 2017!), což je vysvětleno tím, že „k východní Evropě to už tak nějak patří“, protože zdejší mobily „se pořád vypínají“. WTF?? Skoro to vypadá, jako by se z Nolanovy strany jednalo o nějakou schválnost, protože z celého filmu vůbec nevyplývá žádný důvod, proč se ústřední rozhovor mezi novinářkou a mladým hercem odehrává zrovna v Praze, když jinak se celý děj odvíjí v Americe a v Anglii.
Za hlavní nedostatek filmu ovšem považuji zasazení děje jen pár let zpátky. Řekl bych, že hlavní téma skrývání svého pravého já pod nátlakem komerčního zábavního průmyslu už dnes není na pořadu dne.